Dřevěné tanky, nafukovací letadla. Falešnými zbraněmi matou nepřítele nejen Ukrajinci

Dřevěné tanky, nafukovací letadla. Falešnými zbraněmi matou nepřítele nejen Ukrajinci
Zvlášť v současné době, kdy informace o rozmístění důležité vojenské techniky zjišťují výzvědné drony, mohou makety nepřítele snadno zmást a rakety pak míří na falešné cíle.
...
Falešné americké stíhačky F-16 s falešnou ranvejí z roku 1985.
...
Foto: Profimedia.cz
Dominika Perlínová Dan Poláček Dominika Perlínová, Dan Poláček
7. 9. 2022 18:41
Dřevěná vozidla, nafukovací lodě i slamění vojáci. Falešné cíle, které mají upoutat protivníkovu palbu, se používají v bojích odnepaměti. Výjimkou není ani válka na Ukrajině, při níž obránci na bojiště rozmisťují makety obávaných amerických raketometů HIMARS, které podle zpráv médií opakovaně bombardovali Rusové drahými střelami s plochou dráhou letu.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo 19 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si dnes vyžádal nejméně 19 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

"Útoky na civilní cíle dokazují nelidskou krutost nepřítele a nedostatek morálních zásad," dodal policejní mluvčí. Neupřesnil ale, kdo podle názoru policie za útokem stojí.

Jde o další z řady útoků, které sužují Afghánistán od doby, kdy se před více než rokem v zemi ujalo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy