Rusové při bombardování syrského Arbínu zabili čtyřicítku civilistů prchajících do sklepení

ČTK ČTK
24. 3. 2018 0:34
Arbín leží v oblasti východní Ghúta, kterou za poslední měsíc už z 90 procent opět ovládla syrská vládní vojska.
Situace ve východní Ghútě je pro civilní obyvatele kritická.
Situace ve východní Ghútě je pro civilní obyvatele kritická. | Foto: Reuters

Damašek - Při ruském leteckém bombardování regionu kolem syrského města Arbín, které kontrolují povstalci, zahynulo 37 civilistů, informovala exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR).

Podle charitativní skupiny Syrsko-americká zdravotnická společnost (SAMS), která podporuje lékařská zařízení v oblasti, zahynulo při bombardování 47 lidí; tento počet podle SAMS bude ještě stoupat, protože záchranáři nadále prohledávají trosky.

Syrská státní televize mezitím oznámila, že druhá největší povstalecká skupina ve východní Ghútě souhlasila, že se z oblasti evakuuje. Podle informací korespondenta televize má začít asi 7000 civilistů a bojovníků skupiny Fajlak ar-Rahman opouštět čtyři města ve východní Ghútě od soboty.

Podle SOHR není jasné, zda členové Fajlak ar-Rahman odejdou do provincie Idlib na severozápadě země, anebo do severních oblastí, které kontrolují turečtí vojáci a Tureckem podporovaní opoziční bojovníci.

Arbín leží v oblasti východní Ghúta, kterou za poslední měsíc už z 90 procent opět ovládla syrská vládní vojska. Z této oblasti nedaleko Damašku se už déle než týden i přes pokračující boje evakuují civilisté.

"Ruské nálety a zápalné bomby zabily prchající civilisty ve sklepení, kde lidé zahynuli následkem popálenin a udušení," řekl ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán. Podle něj je takřka celá východní Ghúta již pod kontrolou vládních sil s tím, jak jednotlivé enklávy vyklízí stále víc a víc lidí - naposledy v pátek opustil poslední konvoj město Harasta.

Bombardování se podle AFP odehrálo ještě předtím, než o půlnoci vstoupilo v platnost příměří s islamistickou skupinou ovládající jih oblasti. Podle agentury Reuters se letecké nálety ve východní Ghútě odehrály i v pátek ráno.

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh, které je spojencem syrské vlády, ve čtvrtek oznámilo, že na složení zbraní přistoupila skupina Fajlak ar-Rahman a že příměří mělo začít platit od půlnoci.

Ve středu uzavřeli zástupci syrské vlády za zprostředkování Moskvy podobnou dohodu také s povstalci ze skupiny Ahrár aš-Šám. Ve východní Ghútě z velkých skupin zůstává ještě Džajš al-Islám, která působí hlavně v Dúmě, což je největší město východní Ghúty.

Z východní Ghúty se už přes týden i přes pokračující boje evakuují civilisté. Využívají humanitární koridory otevřené po část dne vládními vojsky a jejich ruskými spojenci. Dosud oblast, která byla od roku 2013 v obležení vládních jednotek, opustilo na 100 000 lidí.

Východní Ghúta se ocitla v obležení vládních jednotek na jaře 2013 krátce poté, co ji asi rok po vypuknutí občanské války v Sýrii ovládli povstalci. V katastrofálních podmínkách v obležení žilo na 400 000 lidí.

Video: Bojím se o život. Můj film je svědectvím válečných zločinů, říká syrský režisér s nominací na Oscara

Nebyl jsem zklamaný, že jsme nevyhráli. Chtěli jsme k tématu přilákat pozornost a to se díky ruské propagandě stalo i bez Oscarů, líčí Feras Fajád. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy