Na Sibiři do Vánoc vybijí čtvrt milionu sobů. Rusové tvrdí, že důvodem je antrax

Michelle Hansen Michelle Hansen
30. 9. 2016 21:15
Mezi soby na Jamalském poloostrově se rozšířila smrtelná choroba antrax. Kvůli tomu se vláda rozhodla porazit do konce roku 250 000 kusů. Zbylých 450 000 chtějí rozptýlit po okolních oblastech, protože podle úřadů nemají zvířata dostatek potravy. Podle kritiků je za plány ve skutečnosti snaha oblast vyklidit a dostat se tak k licenci na těžbu zemního plynu.
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Thinkstock

MoskvaRusové plánují vybít více než třetinu největšího stáda sobů na světě.

Dimitrij Kobylkin, guvernér Jamalo-něnenského autonomního okruhu, hodlá na poloostrově Jamal do Vánoc zlikvidovat na 250 000 z celkem 700 000 zvířat. Zdůvodňuje to antraxem, známým také jako "zombie nemoc".

Ačkoliv se sněť slezinná primárně týká hospodářských zvířat, v posledních měsících se antraxem na Sibiři nakazily desítky lidí, a jeden chlapec dokonce nemoci podlehl.

Panují navíc obavy z rozšíření nákazy mezi další sobí stáda. Jejich vybití tak úřady vidí jako nejlepší řešení.

Obyvatelé severozápadní Sibiře žijí tradičním kočovným způsobem, který je se soby úzce spojený. Přenos smrtelné choroby bývá nejčastěji způsoben konzumací syrového sobího masa, a také když děti z mrtvých zvířat zuby vytrhávají žíly, z nichž se posléze vyrábějí nitě.

Každoroční porážka sobů je tradicí, ale letos je podle úřadů kromě antraxu problémem i nedostatek potravy. Nikolaj Vlasov z veterinární správy dokonce tvrdí, že nadcházející zima bude pro soby žijící v arktické oblasti zlomová.

Jedním z řešení je přesunout některá stáda jižněji, což se místním lidem nezamlouvá. Vláda je chce motivovat hypotékami, aby se sobů vzdali a usadili se. 

Podle antropoložky Olgy Muraškovové by to znamenalo konec tradičního kočovného života obyvatel sibiřské tundry. 

Ona sama je přesvědčena, že za snahou vylidnit oblast a vybít stáda je ve skutečnosti něco jiného – těžba zemního plynu.

Poloostrov Jamal totiž patří k nejvýznamnějším nalezištím zemního plynu v Rusku. Jeho získávání ovšem dosud nebylo možné právě kvůli početné sobí populaci.

 

Právě se děje

Další zprávy