Rusové o Karlu Gottovi: Zemřel král českého popu, bylo jen pár hrdinů jako on

ČTK ČTK
2. 10. 2019 14:42
Úmrtí Karla Gotta zaznamenala v Rusku, kde byl zpěvák velice populární, místní média v čele se státní tiskovou agenturou TASS. Ta českého zpěváka označila za "hvězdu světové populární hudby první velikosti".
Karel Gott na archivním snímku z koncertního vystoupení.
Karel Gott na archivním snímku z koncertního vystoupení. | Foto: Lukáš Bíba

TASS poznamenal, že Gott během své pěvecké dráhy nahrál více než 2000 písní. "Nejprodávanějším zůstává album Karel Gott, které vyšlo v Sovětském svazu v roce 1977 nákladem 4,5 milionu kusů," tvrdí agentura.

"Zemřel král českého popu," napsal list Komsomolskaja pravda a dodal, že Gott "byl jako jeden z mála českých interpretů velice slavný také v zahraničí", k čemuž přispělo, že zpíval i v cizích jazycích.

"V mnoha zemích jej nazývali 'českým slavíkem'," napsala agentura RIA Novosti a připomněla Gottovu popularitu v Sovětském svazu a později v Rusku, kde jeho poslední koncerty i v tomto tisíciletí znamenaly plné sály fanoušků.

"Karel Gott byl populární český zpěvák, který byl dobře známý v Sovětském svazu, kde měl desítky vystoupení, některá s armádním souborem Alexandrovců," poznamenal deník Kommersant, který o Gottově úmrtí informoval na svém webu bleskovou zprávou.

Pro sovětské publikum byl Gott náhražkou západních rockových zpěváků, usoudil internetový deník Gazeta.ru a dodal, že mezi lidmi se dokonce žertem říkávalo: "K nám přijíždí každý rok - zpěvák z Prahy Karel Gott."

"Bylo jen několik takových zpěváků, takových hrdinů. Nebyl pouze pro domácí scénu, znali ho i na Západě, v Americe. Byl to vynikající zpěvák s nádherným hlasem a ohromnými možnostmi," cituje Gazeta.ru ruského herce a zpěváka Vladimira Vinokura.

Video: Způsobil poprask, odlišoval se od všech, dokázal oslnit. Hvězdy vzpomínají na Gotta

Způsobil poprask, odlišoval se od všech, dokázal oslnit. Hvězdy vzpomínají na Karla Gotta | Video: Česká televize
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy