Němci milovali Gottův uličnický úsměv. Čas se mi krátí, vzkázal nedávno do Hamburku

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 2. 10. 2019 19:50
Pro německé zpravodajské weby je úmrtí Karla Gotta velkou zprávou. Deníky Bild nebo Stern zařadily vzpomínku na českého zpěváka jako událost dne na první místo. Ale například i list Süddeutsche Zeitung nebo rozhlasová stanice Deutsche Welle publikovaly rozsáhlé texty.
Karel Gott v roce 1994 v německém Kolíně nad Rýnem.
Karel Gott v roce 1994 v německém Kolíně nad Rýnem. | Foto: ČTK

Karel Gott byl v Německu populární u několika generací také díky tomu, že nazpíval titulní píseň k velmi úspěšnému a sledovanému seriálu Včelka Mája (Biene Maja).

Mnoho Němců napříč generacemi také zná pohádku Tři oříšky pro Popelku, která se točila na zámku v saském Moritzburgu a má tento film spojený s Gottem nazpívanou písní Kdepak ty ptáčku hnízdo máš.

Ne tak slavný, ale dost známý byl proto v Německu i autor těchto skladeb Karel Svoboda. I jeho smrt byla pro německá média v roce 2007 velkou zpravodajskou událostí.

Rozhlasová stanice Deutsche Welle připomíná, že za studené války v době Berlínské zdi byl Karel Gott populární jak ve východním, tak západním Německu. "Na západě si získal věhlas v roce 1967 písní Weisst du wohin," uvádí.

Podle Deutsche Welle vyšlo v Německu na různých nosičích zhruba 900 písní Karla Gotta.

Deník Bild zveřejnil vyjádření známého moderátora Günthera Emmerlicha, který se s českým zpěvákem dobře znal. "Naposledy jsem ho navštívil v Praze před třemi lety. Je jen velmi málo umělců, kteří měli takovou kariéru jako on. Kdo z východního bloku koncertoval v Las Vegas," připomněl Emmerlich Gottovo americké angažmá.

Bild rovněž píše, že skladba Biene Maja se stala obrovským hitem v západním Německu v roce 1977, kdy ji odvysílala veřejnoprávní televize ZDF. Němcům se podle deníku líbil "Gottův nezaměnitelný slovanský akcent." Deutsche Welle dodává, že zpěvák si získal davy fanoušků díky "uličnickému úsměvu a jasnému hlasu s typickým českým akcentem".

Hamburský časopis Stern zopakoval na webu rozhovor z letošního června, který pořídila u příležitosti osmdesátých narozenin zpěváka redaktorka Ulrike Poscheová. "Je vám osmdesát. Cítíte, že se váš čas krátí?" ptala se novinářka. "Samozřejmě. Každý den," řekl zpěvák.

Odpovídal také na otázku, zda měl hodně peněz. "Přijde na to, o jakém období se bavíme. Za socialismu si většinu toho, co jsem vydělal, bral stát a dostával jsem kupony. Mohl jsem si ve zvláštních obchodech, v Tuzexu, nakupovat západní zboží, například lahve koňaku nebo vína. Ale nemohl jsem je utrácet třeba v Itálii nebo ve Španělsku," uvedl Gott.

V rozhovoru také reflektuje svůj věk. "Když jste mladá, máte sny. Když zestárnete, vašimi sny jsou vzpomínky," řekl novinářce.

Vzpomínku Karlu Gottovi věnoval také oficiální twitterový účet fotbalového klubu Borussia Dortmund, který hrál ve středu večer v pražském Edenu s pražskou Slavií zápas Ligy mistrů. Gott nazpíval v roce 1996 pro Borussii píseň s fotbalistou Norbertem Dickelem. Německý tým zároveň připomněl, že klubové barvy jsou žlutá a černá "jako včelka Mája".

 

Právě se děje

před 2 minutami

Osmatřicetiletá matka, která ve středu v Plzni skočila z okna za dcerou, zemřela v nemocnici. Dívka je mimo ohrožení života. Policie věc vyšetřuje

Další zprávy