Čeljabinsk - Ruští vědci našli v šestimetrovém kráteru úlomky meteoritu, který v pátek ráno explodoval nad jižním Uralem a zasypal Čeljabinskou oblast ohnivými šrapnely.
Zbytky kosmického balvanu dopadly do zamrzlého jezera, vzdáleného asi kilometr od města Čebarkul. Největší nalezený úlomek má v průměru několik centimetrů.
Celkem se zatím podařilo najít přes padesát kusů meteoritu, specialisté ale předpokládají, že se roj meteoritů rozprskl na víc než milion malých kousků. A to na plochu o rozloze zhruba sta kilometrů čtverečních.
Podle Viktora Grochovského z Uralské federální univerzity expertiza potvrdila to, co astronomové předpokládali.
"Právě jsme dokončili ohledání a můžeme potvrdit, že části hmoty nalezené naší expedicí v oblasti jezera Čebarkul jsou opravdu meteoritického původu. Jedná se o běžný chondrit, obsahující okolo deseti procent železa. Nejspíš bude pojmenován Čebarkulský meteorit," řekl Grochovskij agentuře RIA Novosti.
Stejný vědec pro server vesti.ru uvedl, že se jedná o standardní meteorit, který se svým složením od ostatních nijak zásadně neliší. Experti také tvrdí, že nešlo ani o mimořádně velké kusy, ale výjimečné bylo to, že letěly blízko obydlené oblasti a událost se podařilo velmi dobře zaznamenat.
Vesmírná sprcha poškodila ve městech Čeljabinsk, Jekatěrinburg a Ťumeň stovky budov. Tlaková vlna vyrazila okna v okruhu 120 kilometrů, tedy i ve městech Satka, Korkino a Kopejsk. Především padající střepy podle ruských úřadů zranily přes 1200 lidí. Způsobená škoda je odhadována na miliardu rublů (přes 629 milionů korun).
Obyvatelé vesnice Deputatskoje, kteří žijí nejblíže dopadu tělesa, se podle zpravodaje vesti.ru pustili do hledání úlomků meteoritu v naději, že je mohou později dobře zpeněžit.
Na internetu už se dokonce objevily nabídky na prodej kousků od dvou do sedmi tisíc rublů. Vědci chtějí všechny nálezy prověřit.
Podle posledních propočtů amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) meteorit vážil 10 000 tun a k Zemi se řítil rychlostí 30 kilometrů za sekundu.
Exploze ve výšce 30 až 50 kilometrů nad povrchem byla podle Američanů silnější než jaderný výbuch. Dosáhla intenzity 500 kilotun TNT. Pro představu: síla pumy shozené na Hirošimu je odhadována na 12 - 15 kilotun.
Dopadům meteoritů se zatím lidstvo neumí bránit, brzy by se to ale mohlo změnit. Kromě samostatné iniciativy Američanů už na jakémsi systému včasného varování a odpovědi na případnou hrozbu pracuje Organizace spojených národů.
Konkrétně Akční výbor 14 Vědeckého a technického podvýboru Komise pro mírové využití vesmíru (COPUOS) OSN. Riziko srážky je ale poměrně malé. Těleso, které napáchá vážné škody, se se Zemí srazí v průměru jednou za dva tisíce let. Asteroid, který by byl schopen lidstvo vyhladit, pak naší planetě zkříží cestu jednou za několik milionů let.
Před více než pětašedesáti miliony let dopadl na severovýchod dnešního Mexika obří asteroid o průměru téměř deseti kilometrů. Uvedl do pohybu řetězec sopečných erupcí, zemětřesení a zatmění, což vedlo k vyhubení padesáti až šedesáti procent veškerého života na Zemi.
Většina odborníků s touto událostí spojuje vymření dinosaurů.