Video: Nálet meteoritů v Rusku zranil stovky lidí

Zahraničí Zahraničí
15. 2. 2013 13:28
Úlomky dopadly do nejméně šesti měst na Urale, úřady evidují přes 500 zraněných
Meteor nad Čeljabinskem.
Meteor nad Čeljabinskem. | Foto: Reuters

Moskva - Rusko v pátek ráno vystrašila série explozí na obloze nad Uralem.

S největší pravděpodobností šlo o meteorický roj, který dopadal v oblasti měst Čeljabinsk, Jekatěrinburg a Ťumeň.

Podle zatím nepotvrzených informací byl původně meteorit jeden a řítil se přímo na Čeljabinsk. Místní jednotka protivzdušné obrany ho proto ve výšce 20 kilometrů rozstřelila na několik menších kusů, napsala na svém portálu zpravodajská stanice RT.

Úřady hlásí 22 hospitalizovaných a více přes 1000 lehce zraněných, z toho více než 200 dětí.

Informace o duchaplné reakci protivzdušné obrany potvrzuje i ruská tisková agentura Regnum, která s odvoláním na armádní zdroje napsala, že kondenzační čára za padajícím tělesem svědčí o zasažení raketou země-vzduch.

"Objekt mohl mít v průměru okolo metru a vážil několik tun. Většina ale shořela v atmosféře. Jelikož do ní pronikl tak hluboko, muselo jít o objekt s vysokým obsahem kovu," domnívá se Valerij Šuvalov z ruského Institutu geosférické dynamiky.

Lidé panikařili, zprvu se totiž báli, že jde raketový útok nebo pád letadla. Svědci tvrdí, že při dopadu meteoritů nefungovaly mobilní telefony, domy se otřásaly a okenní tabulky praskaly.

Svědkové z Čeljabinsku tvrdí, že výbuch byl tak hlasitý, že připomínal zemětřesení a úder blesku. Další vypověděli o doutnajících drahách letu meteoritů a o hořících koulích padajících k zemi.

Policie v Čeljabinsku vyhlásila poplach a spustila krizový plán na ochranu důležité infrastruktury. Evakuovány byly některé kanceláře. Do akce byly povolány protiradiační, protichemické a protibiologické týmy, které mají v místech dopadu úlomků tělesa vyloučit možné nebezpečí. Vojáci se zároveň snaží zajistit vzorky meteoritu.

V ulicích města zasahuje 22 tisíc záchranářů a nad Uralem létají tři letadla, která mapují možné další škody.

Teplota v oblasti klesá k -14 stupňům Celsia a lidé kvůli popraskaným okenním tabulkám během několika desítek minut vykoupili plastové fólie na provizorní opravu oken.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Lidstvo se musí chránit, vyzývají Rusové

K pádu meteoritu se už vyjádřil ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, který upozornil, že je nutné, aby světové velmoci vyvinuly systém, který by před cizími tělesy v blízkosti Země varoval. Prý se nyní opět projevila vážnost této otázky. Rusko ani USA podle něj neznají mechanismus, jak blížící se tělesa zastavit.

Událost se odehrála v hodinách, kdy vědci na Zemi zároveň sledují dosud nejtěsnější průlet velkého vesmírného tělesa v historii. Asteroid 2012 DA14 se v pátek 15. února k naší planetě dostává tak blízko, že protne oběžnou dráhu navigačních a televizních satelitů.

Odborníci ale uklidňují, že jde o náhodu a vesmírné úkazy spolu nijak nesouvisí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Británie odmítá udělit zastoupení Evropské unie v Londýně diplomatický status

Británie odmítla v rozporu s obvyklou praxí udělit zastoupení Evropské unie v zemi diplomatický status, unijní vyslanci budou namísto toho považováni za pracovníky běžné mezinárodní organizace. S odvoláním na vyjádření britského ministerstva zahraničí o tom dnes informovala agentura DPA. Podle ní rozhodnutí vzbudilo v Bruselu otevřenou nevoli.

Británie opustila EU loni na konci ledna a na konci loňského roku skončilo i přechodné období, během kterého ještě dodržovala většinu unijních pravidel.

Britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že odmítá udělit diplomatický status a s tím spojené výsady velvyslanci EU ve Spojeném království Joau Valemu de Almeidovi a dalším pracovníkům zastoupení. Zdůvodnilo to tím, že EU není svrchovaným národním státem, a tudíž jí takovýto status nepřísluší.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell podle serveru stanice BBC napsal dopis britskému ministrovi zahraničí Dominiku Raabovi, v němž v souvislosti s postupem Londýna vyjádřil "hluboké znepokojení".

Evropská komise podle agentury Reuters uvedla, že všech 143 unijních delegací ve světě užívá stejného diplomatického postavení jako mají zástupci států. Londýn si je toho podle ní vědom.

"Poskytnutí recipročního zacházení na základě Vídeňské konvence o diplomatických vztazích je standardní praxí mezi rovnými partnery a jsme si jisti, že si tuto záležitost s našimi přáteli v Londýně můžeme uspokojivým způsobem vyjasnit," řekl mluvčí komise Peter Stano.

Dokud byla Británie součástí bloku, podporovala diplomatický status delegací EU v jiných zemí, dodal Stano. Nynější změnu britského postoje podle něj nic neospravedlňuje.

Londýn podle BBC ve svém kroku argumentoval, že udělení diplomatického statusu pro unijní zástupce by vytvořilo precedent v očích představitelů dalších mezinárodních organizací. EU oproti tomu tvrdí, že není typickou mezinárodní organizací.

Podobný krok jako nyní Londýn učinila před více než dvěma roky administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, která ponížila diplomatický status mise EU ve Washingtonu. Komentátoři opatření hodnotili jako důkaz zhoršujících se vztahů mezi Bruselem a Washingtonem. Po silných protestech unijních představitelů bylo původní diplomatické postavení mise EU v USA po několika měsících obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy