Soči - Je možné, že opice dorazí na Mars dříve než člověk.
Ruští experti na kosmonautiku začnou na opicích testovat, jak na ně bude působit radiace a jak budou reagovat na dlouhé odloučení, stav beztíže a dlouhodobou dietu určenou pro kosmonauty, informovala britská BBC.
Pracovníci institutu už předběžně vybrali čtyřicet makaků, na kterých chtějí provádět nejrůznější testy včetně vlivu radiace.
Opice budou přepraveny do Moskvy, kde vědci v Institutu medicíny a biologie mimo jiné studují kosmickou medicínu. Opice budou na více než rok a půl uzavřeny v modelu kosmické lodi. Podobně testováni budou i lidé, kteří však nebudou vystaveni radiaci.
"Lidé i opice jsou přibližně stejně citliví na radiaci," řekl britské BBC Boris Lapin, ředitel institutu pro výzkum primátů v ruském Soči. "Proto jsou opice k experimentu vhodnější než psi nebo jiná zvířata," dodal.
Vedoucí projektu Viktor Baranov říká, že 17 měsíců testů je dostatečně dlouhá doba. Vědci totiž předpokládají, že doba letu na Mars bude celkem asi 500 dní.
S testováním chtějí Rusové začít příští rok. Po ukončení testů se bude rozhodovat, zda by jako první měl na Mars letět buď člověk, nebo zvíře.
Nešlo by ale o první opice ve vesmíru. Celkem Rusové do kosmu vyslali už 12 makaků, toho posledního v roce 1996.
Expedice na Mars se však pravděpodobně neuskuteční dříve než za deset let.