První Korejka odletěla do vesmíru. Zazpívat si

man, Reuters
8. 4. 2008 13:55
Astronautka míří na orbit na palubě ruské lodi Sojuz
Devětadvacetiletá jihokorejská kosmonautka stráví nad Zemí dvanáct dní.
Devětadvacetiletá jihokorejská kosmonautka stráví nad Zemí dvanáct dní. | Foto: Reuters

Bajkonur - Seznam zemí, jejichž občan se podíval alespoň na pár dní do vesmíru, se dnes opět rozrostl o jednu položku.

Na palubě ruské vesmírné lodi Sojuz TMA-12 odstartovala z vesmírného střediska v Bajkonuru přesně ve 13 hodin 16 minut středoevropského času tříčlenná posádka. Tvoří ji dva Rusové a kosmonautka Ji So-jeonová z Jižní Koreje.

Devětadvacetiletá inženýrka a specialistka na nanotechnologie před startem uvedla, že se cítí normálně a těší se. O výletu do kosmu prý dávno snila.

Jako malá sice chtěla být prezidentem, ale zároveň si malovala obrázky, na nichž létaly lokomotivy mezi hvězdami.

Ji So-jeonová stráví na palubě Sojuzu jedenáct dní, v plánu je let na Mezinárodní vesmírnou stanici. Korejka uvedla, že si "tam nahoře" hodlá především od plic zazpívat.

"Budu zpívat, zvláště 12.dubna, kdy je oficiální Den kosmonautů. Ale jakou píseň, to neprozradím," řekla kosmonautka na tiskové konferenci.

Ji So-jeonová byla původně náhradnicí a dlouho to vypadalo, že zůstane krůček od splnění svého snu.

Pomohla jí však chyba jejího jihokorejského kolegy Ko Sana. Ten byl vybrán jako první, ale některé knihy a dokumenty, k nimž se dostal ve výcvikovém středisku u Moskvy, poslal domů do Jižní Koreje.

Podle ruské strany tím porušil dohodu a byl odvolán. Jeho místo zaujala právě náhradnice Ji So-jeonová.

Z hlediska tradiční rivality mezi Jižní Koreou a komunistickou Severní Koreou tak tentokrát uspěl jih. Severokorejský kosmonaut totiž zatím ve vesmíru nebyl.

Ani v osmdesátých letech, kdy v rámci programu Interkosmos létali na sovětských lodích piloti z Afghánistánu, Vietnamu nebo Mongolska, se na Severní Koreu překvapivě nedostalo.

Soul zaplatil Moskvě za možnost poslat svého člověka do vesmíru 20 milionů dolarů. Rusové si tak vesmírným programem "přivydělávají." Například vloni za podobných podmínek letěl na orbit na palubě Sojuzu Malajsijec.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy