Rusové a Američané se navzájem viní ze srážky satelitů

Martin Novák Martin Novák
13. 2. 2009 17:00
Američané podcenili možnost kolize, tvrdí ruský expert

Washington/Moskva - Historicky první známá srážka dvou družic na oběžné dráze z tohoto týdne má dohru. Američané a Rusové se přou o to, kdo kolizi zavinil.

Někteří astronomové mezitím upozorňují, že srážek umělých těles kolem Země bude v budoucnosti přibývat. Americký satelit telekomunikační firmy Iridium a vysloužilá družice ruské armády se srazily v úterý ve výšce zhruba 780 kilometrů nad Sibiří.

Oba objekty vážily přes 700 kilogramů. Zbytky a úlomky družic mohou dělat ve vesmíru problémy. Je jich více než pět stovek.

„Trosky se roztříštily do velkého prostoru a mohou být nebezpečné velmi dlouho, mohou ohrozit další družice, řekl agentuře Reuters bývalý šéf americké armády pro vesmírné operace generál James Cartwright.

Foto: Aktuálně.cz

Ruský astronom Igor Lisov se domnívá, že kolizi zavinil americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Protože o nebezpečí srážky neinformoval a přitom ji mohl předvídat.

Funkční satelit firmy Iridium se podle něj mohl snadno srážce vyhnout. „Je za tím lidská chyba nebo porucha počítače. Zřejmě podcenili možnost, že je možné narazit do nefunkční družice, vyřazené z provozu," prohlásil Lisov.

Firma Iridium uvedla, že jejich stroj byl tam, kde měl být, a fungoval. Nepřímo obvinila Rusy, že dopustili, aby se jejich starý a vyřazený objekt „toulal" po oběžné dráze. Vypuštění nového satelitu bude firmu stát až sto milionů dolarů.

Mluvčí Pentagonu Bryan Whitman popírá, že by úterní kolize byla první v historii. Podle něj už k podobným srážkám došlo třikrát nebo čtyřikrát. Odmítl však k tomu sdělit podrobnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy