Studenti ČVUT vyšlou své přístroje na oběžnou dráhu

Jan Červenka
20. 11. 2008 15:10
Podílejí se na projektu Evropské vesmírné agentury

Praha - Skupina posluchačů Českého vysokého učení technického v Praze pod vedením studenta Ondřeje Daniela byla přijata do programu Evropské vesmírné agentury s názvem SSETI.

Ve spolupráci s ostatními zahraničními týmy tak budou připravovat systém družic, který bude v rámci již existujícího projektu SWARM vyslán na oběžnou dráhu.

Vesmírný roj

Systém satelitů mezi sebou bude komunikovat a ve formaci připomínající roj, což je v překladu právě název projektu SWARM, budou družice provádět fyzikální experimenty. "Zatím specifikujeme, o jaké experimenty přesně půjde, nemohu tedy zveřejnit ani oblast výzkumu, kterou se budeme zabývat," řekl pro Aktuálně.cz Daniel.

V projektu, na němž se mají podílet i studenti například ze Španělska, Itálie, Portugalska a Kanady, má vzniknout jedna nano-družice a několik femto-družic. "Tato označení se používají pro rozdělení družic podle velikosti a tvaru," vysvětlil pro Aktuálně.cz.

Nano-družice má podobu  krychle o rozměrech 10 x 10 x 10 cm. Oproti ní má femto-družice čtvrtinový objem a rozměry 5 x 5 x 10 cm. 

Proti skokům teplot i radiaci

Úkolem českého týmu je zkonstruovat palubní zařízení pro ukládání dat. "V družicích bude několik modulů, které budou provádět různá měření. Jiné budou data archivovat a ve vhodných okamžicích je posílat k vyhodnocení na Zemi," vysvětluje Daniel.

S jakými problémy se bude muset studentský tým potýkat? "Musíme zajistit, aby zařízení obstálo ve vesmírných podmínkách, to znamená, že musí být schopno odolat velkým změnám teplot a radiaci," uzavírá Daniel. Jeho tým plánuje průběžně ke spolupráci zvát další studenty z ČVUT.

Pokud vše půjde dobře, budou družice vypuštěny do vesmíru v roce 2010. ČVUT se vesmírnému výzkumu a k němu směřující výuce věnuje také v rámci evropského studijního programu SpaceMaster, jehož se účastní například univerzity ze Švédska či Německa.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Stav posledního zraněného po pátečním úniku jedovatých plynů v plzeňské firmě se stále zlepšuje. Z nemocnice by měl být propuštěn příští týden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy