Studenti ČVUT vyšlou své přístroje na oběžnou dráhu

Jan Červenka
20. 11. 2008 15:10
Podílejí se na projektu Evropské vesmírné agentury

Praha - Skupina posluchačů Českého vysokého učení technického v Praze pod vedením studenta Ondřeje Daniela byla přijata do programu Evropské vesmírné agentury s názvem SSETI.

Ve spolupráci s ostatními zahraničními týmy tak budou připravovat systém družic, který bude v rámci již existujícího projektu SWARM vyslán na oběžnou dráhu.

Vesmírný roj

Systém satelitů mezi sebou bude komunikovat a ve formaci připomínající roj, což je v překladu právě název projektu SWARM, budou družice provádět fyzikální experimenty. "Zatím specifikujeme, o jaké experimenty přesně půjde, nemohu tedy zveřejnit ani oblast výzkumu, kterou se budeme zabývat," řekl pro Aktuálně.cz Daniel.

V projektu, na němž se mají podílet i studenti například ze Španělska, Itálie, Portugalska a Kanady, má vzniknout jedna nano-družice a několik femto-družic. "Tato označení se používají pro rozdělení družic podle velikosti a tvaru," vysvětlil pro Aktuálně.cz.

Nano-družice má podobu  krychle o rozměrech 10 x 10 x 10 cm. Oproti ní má femto-družice čtvrtinový objem a rozměry 5 x 5 x 10 cm. 

Proti skokům teplot i radiaci

Úkolem českého týmu je zkonstruovat palubní zařízení pro ukládání dat. "V družicích bude několik modulů, které budou provádět různá měření. Jiné budou data archivovat a ve vhodných okamžicích je posílat k vyhodnocení na Zemi," vysvětluje Daniel.

S jakými problémy se bude muset studentský tým potýkat? "Musíme zajistit, aby zařízení obstálo ve vesmírných podmínkách, to znamená, že musí být schopno odolat velkým změnám teplot a radiaci," uzavírá Daniel. Jeho tým plánuje průběžně ke spolupráci zvát další studenty z ČVUT.

Pokud vše půjde dobře, budou družice vypuštěny do vesmíru v roce 2010. ČVUT se vesmírnému výzkumu a k němu směřující výuce věnuje také v rámci evropského studijního programu SpaceMaster, jehož se účastní například univerzity ze Švédska či Německa.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Při útoku povstalců na vojenský tábor v Jemenu zemřelo 70 lidí

Sobotní útok jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v provincii Maríb v centrální části země má 70 mrtvých vojáků, dalších několik desítek lidí bylo zraněno. S odvoláním na lékařské a vojenské zdroje o tom informovala agentura AFP. Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja uvedla, že povstalci použili balistické střely a drony. Zaútočili na mešitu ve vojenském táboře v Maríbu, asi 170 kilometrů východně od metropole Saná. Útok se odehrál během sobotních večerních modliteb. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí teroristický útok odsoudil a označil ho za zbabělý, uvedla agentura Saba. "Odporné akce húsíjských milic bez jakýchkoli pochyb potvrzují jejich neochotu dosáhnout míru. Neznají nic jiného než smrt a destrukci," uvedl podle agentury Hádí. Húsíové se nicméně k útoku zatím nepřihlásili.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

ČEZ nabere do Temelína kolem 100 nových zaměstnanců

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory. Fluktuace v Temelíně je jedno procento, jde hlavně o generační obměnu. Při hledání nových pracovníků pomáhá elektrárně spolupráce s technickými vysokými školami. Temelín přijme zaměstnance do provozu, na pozice spjaté s bezpečností, řízením techniky, péčí o zařízení, IT i nové operátory. "Budeme pokračovat ve standardní generační obměně a ve vykrývání běžných personálních potřeb, což znamená nábor téměř stovky nových lidí," řekl mluvčí. Fluktuace v Temelíně, který má 1288 zaměstnanců, je nízká. Z elektrárny dobrovolně ročně odejde pár lidí, asi procento ze všech zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy