Rodák z Ukrajiny v hledáčku Haagu. Kdo je velitel viněný z útoku na dětskou nemocnici

Martin Novák Martin Novák
12. 9. 2024 17:44
Narodil se na Ukrajině, ale páchá válečné zločiny proti jejím obyvatelům. To je velitel ruského letectva Sergej Kobylaš. Jako pilot bombardéru bojoval v Čečensku, Gruzii a Sýrii, ve válce proti Ukrajině sám dává rozkazy a schvaluje cíle útoků.
Rozsáhlé ruské vzdušné útoky si v Kyjevě a Dněpropetrovské oblasti vyžádaly celkem 31 mrtvých a 125 zraněných, informoval Kyjev. | Video: Reuters

Podle ukrajinského generálního prokurátora Andrije Kostina je to právě Kobylaš, kdo nařídil útok na kyjevskou dětskou nemocnici Ochmatdyt z 8. července. Komplex zasáhla střela s plochou dráhou letu Ch-101, vypuštěná z bombardéru Tu-95MS.

Kobylaš se narodil v roce 1965 v ukrajinské Oděse. Podle ukrajinské vojenské rozvědky HUR žije generálporučík se svojí rodinou v Moskvě v bytě o rozloze 111 metrů čtverečních, rozvědka dokonce zveřejnila i přesnou adresu. Jeho manželka je rovněž armádní důstojnicí.

Na začátku agrese proti Ukrajině se Kobylaš podílel na úderech proti Mariupolu. Je tak pravděpodobné, že řídil jak nálet na tamní porodnici, tak na mariupolské divadlo. V troskách divadla zahynuly stovky lidí, kteří se tam ukrývali. Náletu nezabránil ani nápis psaný velkým písmem "Děti" před budovou divadla.

Kobylaš je spojovaný také s bombardováním Umaně jižně od Kyjeva, kde loni 28. dubna zemřelo 23 lidí. O rok dříve - 24. dubna 2022 - vydal rozkaz k útoku na svoji rodnou Oděsu. Zemřelo osm lidí včetně tříměsíčního dítěte.

Kobylaš se jako letec zúčastnil i války proti Gruzii. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že gruzínská protivzdušná obrana zasáhla jeho stroj Su-25, katapultoval se na gruzínském území. Zachránil ho speciální ruský výsadek s vrtulníkem a tehdejší prezident Dmitrij Medveděv mu udělil vyznamenání Hrdina Ruské federace.

Sergej Kobylaš
Sergej Kobylaš | Foto: Ruské ministerstvo obrany

Vojenskou školu dokončil již v Rusku a jeho první válečnou misí se stalo v polovině devadesátých let Čečensko. Později se už jako velitel účastnil náletů v Sýrii, kde Rusko zejména vzdušným bombardováním intervenovalo ve válce na straně režimu prezidenta Bašára Asada v roce 2015.

V médiích se jeho jméno objevilo o čtyři roky později při incidentu mezi Ruskem a Jižní Koreou. Jihokorejské stíhačky tehdy vypálily varovné střely po ruském armádním letounu ve svém vzdušném prostoru. Kobylaš tehdy tvrdil, že letoun měl poruchu, ale stejně se pohyboval pětadvacet kilometrů od prostoru Jižní Koreje.

Letos v březnu vydal na Kobylaše zatykač Mezinárodní trestní tribunál (ICC) kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů.

Ukrajinská tajná služba SBU poprvé veřejně zmínila roli oděského rodáka ve válce už loni v lednu. "Právě na jeho rozkaz ruští uchvatitelé podnikají rozsáhlé raketové útoky na obytné domy, nemocnice a objekty kritické infrastruktury," uvedla.

Při útocích Rusové využívají jako nosiče střel s plochou dráhou letu strategické bombardéry Tu-160, Tu-95MS a Tu-22M3, spadající pod velení Kobylaše. "Nelze očekávat, že ho rychle chytí a usvědčí. Ale jeho jméno a případ už bude navždy zaznamenán Mezinárodním trestním tribunálem a bude známé, co udělal," řekl k tomu ukrajinský právník Oleksij Jasjuněckyj, který u Mezinárodního trestního tribunálu pomáhá Ukrajincům podávat žaloby na ruské vojáky a velitele.

Kobylaš není první ruským důstojníkem narozeným na Ukrajině a obviněným z válečných zločinů v této zemi. Masivní ostřelování Charkova, které na začátku agrese zničilo severní předměstí tohoto města, nařídil generál Oleg Makoveckij. Ten se narodil v roce 1966 v Čuhujivu, vzdáleném třicet kilometrů od Charkova.

Video: Novinářka Petra Procházková v pořadu Spotlight Aktuálně.cz (9. 9. 2024)

Spotlight moment: Byl Západ zapojen do plánování vpádu do Kurské oblasti? | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy