Ruského politika přivezli do nemocnice s příznaky otravy. Spolupracoval se zastřeleným Němcovem

ČTK ČTK
2. 2. 2017 12:46
Do moskevské nemocnice přivezli opozičního politika Vladimira Kara-Murzu s příznaky těžké otravy. Umístili ho podle listu Moskovskij komsomolec na jednotku intenzivní péče. Pětatřicetiletý ruský disident byl blízkým spolupracovníkem Borise Němcova, jednoho z vůdců ruské opozice. Ten byl před dvěma lety zastřelen v centru Moskvy.
Vladimir Kara-Murza mladší
Vladimir Kara-Murza mladší | Foto: Wikimedia Commons / Leonidalekseev

Moskva – Jednoho z hlavních ruských opozičních politiků Vladimira Kara-Murzu mladšího ve čtvrtek přivezli do nemocnice s příznaky těžké otravy. Nyní je na jednotce intenzivní péče. Oznámil to na svém webu list Moskovskij komsomolec.

Charakter onemocnění je podle něj prakticky shodný s kolapsem, který Kara-Murzu postihl před necelými dvěma lety.

Pětatřicetiletý ruský disident byl blízkým spolupracovníkem Borise Němcova, jednoho z vůdců ruské opozice. Ten byl před dvěma lety zastřelen v centru Moskvy.

V současné době Kara-Murza působí jako celostátní koordinátor strany Otevřené Rusko, kterou založil Michail Chodorkovskij. Odpůrce Kremlu a někdejší miliardář dlouhá léta vězněný za údajné defraudace a krádeže ropy žije nyní v exilu.

V létě 2015 byl Kara-Murza hospitalizován se selháním ledvin a ocitl se na pokraji smrti. Podle lékařů ho někdo otrávil. Se stejnými příznaky byl politik převezen do nemocnice i nyní. Podle ošetřujících lékařů je jeho stav vážný.

Když byl Kara-Murza po první otravě v roce 2015 propuštěn z nemocnice, léčil se v zahraničí. Po návratu do Ruska podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z otravy. Doložil je analýzami zahraničních klinik, které údajně potvrzovaly vysokou přítomnost jedovatých látek v krvi.

Výsledky vyšetřování Kara-Murza dodnes nezná, napsal Moskovskij komsomolec.

Otevřené Rusko nedávno oznámilo, že vyšle svého kandidáta do prezidentských voleb, jež se uskuteční příští rok. V loňských parlamentních volbách se hnutí Michaila Chodorkovského neúspěšně pokusilo získat křesla ve Státní dumě.

Vyšetřovatelé vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova už prý mají podezřelé. Jejich totožnost tají. Jsou to ale ti praví? Nad různými spekulacemi se zamýšlí Martin Šimečka a Martin Novák. | Video:
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy