Ruský satelit připomíná matrjošku, může to být zbraň? Jeho chování znepokojuje americkou armádu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 8. 2018 19:00
Analytici z americké armády se obávají, že umělá družice má provádět testy za vojenským účelem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Washington - Záhadná ruská družice obíhající Zemi znepokojuje americkou armádu. Podle jejích analytiků vykazuje "abnormální chování", píší americká média.

"Nevíme jistě, co to je, a neexistuje způsob, jak to zjistit," prohlásila tento týden na konferenci ve Švýcarsku Yleem Pobleteová z amerického úřadu na kontrolu zbraní.

Loni Rusové vyslali do vesmíru raketu Sojuz se satelitem, který byl později vypuštěn na oběžnou dráhu. Vojenští analytici ve Spojených státech si kladou otázku, jestli jde o to samé zařízení, který jim nyní dělá starosti.

Podle americké televizní stanice CNN ruský satelit zřejmě do vesmíru vyslal ze svých útrob další dvě menší družice.

"Když se podíváte na výčet ruských satelitů, tak právě tento a jeho 'děti', které z něj vyskočily, se chovají podivně," řekl pro CNN expert Bob Hall ze společnosti Analytical Graphics. Právě ona umělou družici zkoumala a došla k závěru, že po několika měsících na oběžné dráze "porodila" menší družici. Ta zase po nějaké době jednu ještě menší. "Je to skoro jako ruská matrjoška," vysvětlil zmíněný odborník.

Ruské ministerstvo obrany podle CNN dopředu oznámilo, že satelit má v sobě ještě jedno "zařízení", jehož úkolem bude zkoumání stavu celé družice. Že je to ale další družice, která vyletí ven a později stejným způsobem vypustí ještě jednu menší, nikdo neočekával.

Odborníci se obávají, že se za vším ve skutečnosti ukrývají vojenské účely. Pentagon nicméně neupřesnil, čeho se obavy americké armády konkrétně týkají.

Nejmenovaný armádní zdroj televizi CNN sdělil, že Rusko a další protivníci vytvářejí z vesmíru "válečnou zónu". Nové hrozby mohou být jedním z důvodů, proč americký prezident Donald Trump před několika dny podepsal rekordní vojenský rozpočet a proč prosazuje vytvoření nezávislé sekce vesmírných sil jako další součásti armády.

Obavy Američanů vyplývají z toho, že Rusové už mají družice, které dokážou zničit jiné. Například mají ve vesmíru už čtyři roky umělou družici nesoucí název Kosmos 2499. Ta může podle Pentagonu fungovat jako zbraň. Lépe řečeno: dokáže se přichytit na jinou družici a následně se odpálit. Američané jí ostatně přezdívají "Kamikadze".

Konkrétní obvinění však zatím nepadla. "Ruské záměry týkající se tohoto satelitu jsou nejasné, což je velmi znepokojující," sdělila také velmi obecně Pobleteová a potvrdila, že Spojené státy mají obavy, že Rusko vyvíjí zbraň proti družicím.

Rusko taková nařčení odmítá. Podle agentury Reuters na to na konferenci reagoval ruský diplomat slovy, že jde o "neopodstatněné, pomlouvačné obvinění založené na nedůvěře a domněnkách". 

Video: Čína vyslala družici na oběžnou dráhu Měsíce

Čína vyslala na oběžnou dráhu Měsíce umělou družici | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejvyšší soud potvrdil 30 let vězení za dvojnásobnou vraždu v Břeclavi

Nejvyšší soud potvrdil třicetiletý trest vězení pro , jenž se podle pravomocného verdiktu dopustil dvojnásobné vraždy v Břeclavi. Rozhodnutí padlo bez veřejného jednání. Dovolání bylo odmítnuto, řekla bez dalších podrobností Miroslava Klusová, mluvčí Krajského soudu v Brně, který se případem zabýval jako první instance.

Štaubert podle pravomocného verdiktu vraždil v rodinném domě v Břeclavi předloni v noci na 6. srpna, když přišel do domu krást. S oběťmi, devětaosmdesátiletým mužem a čtyřiačtyřicetiletou ženou, se krátce před tím znal. Senior se vzbudil, Štaubert na něj vzápětí zaútočil. Zasadil mu desítky bodných a sečných ran, stejně jako později ženě, která v domě také žila. Štaubert se nejspíš bál, že ho pozná. Oběti zemřely na místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy