Ruský satelit připomíná matrjošku, může to být zbraň? Jeho chování znepokojuje americkou armádu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
17. 8. 2018 19:00
Analytici z americké armády se obávají, že umělá družice má provádět testy za vojenským účelem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Washington - Záhadná ruská družice obíhající Zemi znepokojuje americkou armádu. Podle jejích analytiků vykazuje "abnormální chování", píší americká média.

"Nevíme jistě, co to je, a neexistuje způsob, jak to zjistit," prohlásila tento týden na konferenci ve Švýcarsku Yleem Pobleteová z amerického úřadu na kontrolu zbraní.

Loni Rusové vyslali do vesmíru raketu Sojuz se satelitem, který byl později vypuštěn na oběžnou dráhu. Vojenští analytici ve Spojených státech si kladou otázku, jestli jde o to samé zařízení, který jim nyní dělá starosti.

Podle americké televizní stanice CNN ruský satelit zřejmě do vesmíru vyslal ze svých útrob další dvě menší družice.

"Když se podíváte na výčet ruských satelitů, tak právě tento a jeho 'děti', které z něj vyskočily, se chovají podivně," řekl pro CNN expert Bob Hall ze společnosti Analytical Graphics. Právě ona umělou družici zkoumala a došla k závěru, že po několika měsících na oběžné dráze "porodila" menší družici. Ta zase po nějaké době jednu ještě menší. "Je to skoro jako ruská matrjoška," vysvětlil zmíněný odborník.

Ruské ministerstvo obrany podle CNN dopředu oznámilo, že satelit má v sobě ještě jedno "zařízení", jehož úkolem bude zkoumání stavu celé družice. Že je to ale další družice, která vyletí ven a později stejným způsobem vypustí ještě jednu menší, nikdo neočekával.

Odborníci se obávají, že se za vším ve skutečnosti ukrývají vojenské účely. Pentagon nicméně neupřesnil, čeho se obavy americké armády konkrétně týkají.

Nejmenovaný armádní zdroj televizi CNN sdělil, že Rusko a další protivníci vytvářejí z vesmíru "válečnou zónu". Nové hrozby mohou být jedním z důvodů, proč americký prezident Donald Trump před několika dny podepsal rekordní vojenský rozpočet a proč prosazuje vytvoření nezávislé sekce vesmírných sil jako další součásti armády.

Obavy Američanů vyplývají z toho, že Rusové už mají družice, které dokážou zničit jiné. Například mají ve vesmíru už čtyři roky umělou družici nesoucí název Kosmos 2499. Ta může podle Pentagonu fungovat jako zbraň. Lépe řečeno: dokáže se přichytit na jinou družici a následně se odpálit. Američané jí ostatně přezdívají "Kamikadze".

Konkrétní obvinění však zatím nepadla. "Ruské záměry týkající se tohoto satelitu jsou nejasné, což je velmi znepokojující," sdělila také velmi obecně Pobleteová a potvrdila, že Spojené státy mají obavy, že Rusko vyvíjí zbraň proti družicím.

Rusko taková nařčení odmítá. Podle agentury Reuters na to na konferenci reagoval ruský diplomat slovy, že jde o "neopodstatněné, pomlouvačné obvinění založené na nedůvěře a domněnkách". 

Video: Čína vyslala družici na oběžnou dráhu Měsíce

Čína vyslala na oběžnou dráhu Měsíce umělou družici | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 40 minutami

Tálibán se přihlásil k útoku na rezidenci afgánského ministra obrany

Radikální hnutí Tálibán se ve středu přihlásilo k úternímu útoku na rezidenci afghánského ministra obrany v Kábulu. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid řekl, že v ministrově bydlišti se tou dobou konala důležitá schůzka.

Agentura Reuters uvedla, že ministrovi Besmilláhovi Chánu Muhammadímu se nic nestalo, ale útok, který si vyžádal osm lidských životů, je znamením toho, že Tálibán stupňuje ofenzivu. Útok se stal poblíž kábulské ostře střežené diplomatické čtvrti, které se násilí, jež s narůstající intenzitou zachvátilo jiné části země, v posledních týdnech vyhnulo.

Další nálož explodovala ve středu nedaleko objektu afghánské zpravodajské služby NDS v Kábulu. Zranění utrpěli dva civilisté a jeden příslušník bezpečnostních sil. K tomuto útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aerolinky loni kvůli koronaviru přepravily o 60 procent méně cestujících než v roce 2020

Aerolinky přepravily v loňském roce na pravidelných linkách 1,8 miliardy cestujících, což bylo o 60,2 procenta méně než v předchozím roce. Vyplývá to ze statistické ročenky za rok 2020, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Tržby z přepravy cestujících se loni kvůli pandemii propadly o 69 procent na 189 miliard USD (čtyři biliony Kč). Čistá ztráta leteckých společností pak činila 126,4 miliardy USD. 

Poptávka po letecké dopravě v celém odvětví měřená v tržbách za osobokilometry meziročně klesla o 65,9 procenta. To byl nejvyšší propad od roku 1950, kdy se tento údaj začal sledovat. Poptávka po mezinárodních letech klesla o 75,6 procenta a na domácích trasách o 48,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V červenci zbankrotovalo nejméně podnikatelů od předloňského února

V červenci bylo v Česku vyhlášeno 51 bankrotů obchodních společností, o 29 méně než v červnu a nejméně od počátku roku. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 161 méně než před rokem a nejméně od února 2019. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Nízký počet bankrotů bude spíše jednorázovou záležitostí, ve které svoji roli částečně sehrály i červencové svátky. Nicméně především u podnikatelů dlouhodobě sledujeme pokles počtu insolvenčních návrhů i vyhlášených bankrotů, který může mít řadu příčin. Jednou z nich může být i značný počet přerušených živností," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Bylo podáno 92 návrhů na bankrot obchodních společností, o deset více než v červnu. Šlo o druhý nejvyšší počet v tomto roce. Návrhů na bankrot podnikatelů bylo 487. To bylo o 56 méně než v předchozím měsíci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy