Čtyřiačtyřicetiletý opozičník Alexej Navalnyj letěl ze sibiřského Tomsku do Moskvy, když se mu udělalo nevolno. Letadlo proto nouzově přistálo v Omsku, kde byl Navalnyj hospitalizován. "Do léčení byli zapojeni specialisté všech odborností. Stav pacienta je vážný," uvedly místní úřady.
Navalného mluvčí Kira Jarmišová ve čtvrtek uvedla, že je ruský opozičník v bezvědomí, leží na jednotce intenzivní péče a je připojený na umělou plicní ventilaci. V pátek ruští lékaři tvrdili, že u Navalného zatím nezjistili známky otravy.
"Máme několik pravděpodobných diagnóz. Zvažujeme i možnost otravy, ale zatím jsme nenašli stopy jedu v jeho krvi ani moči," citovala agentura Ria Novosti zástupce vedoucího lékaře omské nemocnice Anatolije Kaliničenka. Podle něj se vzorky zkoumají v Omsku i v Moskvě.
Vedoucí lékařů nemocnice v Omsku Alexandr Murachovskij později podle agentury Interfax řekl, že hlavní "pracovní diagnózou" je metabolická porucha, která vyvolala prudký pokles hladiny cukru v krvi. Podle něj už lékaři vyloučili mrtvici, infarkt či virové onemocnění, včetně nákazy koronavirem. V těle nebyly zatím objeveny stopy jedu. Na kůži a oděvu se sice našly chemikálie, byly to ale běžné látky, jako například z plastových kelímků, uvedl vedoucí lékař.
Ria Novosti rovněž uvedla, že analýzy pokračují a že lékaři stále bojují o Navalného život. I proto rozhodli, že není schopen převozu do jiné nemocnice. V pátek ráno přitom podle serveru FlightRadar na omském letišti přistálo německé letadlo, které ho mělo dopravit k léčení do Berlína.
"Hlavní lékař uvedl, že Navalného nelze převézt, protože jeho stav je nestabilní," napsala Jarmyšová na Twitteru. Jarmyšová zároveň obvinila Kreml, že stojí za tímto rozhodnutím. Uvedla také, že pokud Navalnyj zůstane v Omsku, je ohrožen jeho život, protože místní nemocnice nemá dostatečné vybavení.
Podle agentury Ria Novosti se v pátek ráno sešlo lékařské konzilium, jehož se zúčastnili i specialisté z Moskvy, aby zhodnotilo zdravotní stav opozičního lídra.
O možnosti léčby v Evropě mluvila ve čtvrtek také německá kancléřka Angela Merkelová, která o situaci Navalného jednala s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Merkelová se nechala slyšet, že Navalnému bude poskytnuta "jakákoliv lékařská pomoc" ve Francii nebo v Německu. Dodala, že jsou s Macronem nejnovějšími událostmi kolem Navalného "hluboce znepokojeni" a očekávají rychlé a transparentní vyšetření případu.
Látka přimíchaná do čaje
Jarmyšová uvedla, že byl Navalnyj otráven zřejmě látkou přimíchanou do čaje. "Předpokládáme, že Alexeje otrávili něčím namíchaným do čaje. To bylo to jediné, co ráno pil," napsala na Twitteru Jarmyšová. Navalnyj pil čaj v kavárně na letišti.
Russian opposition leader Alexey Navalny being rushed to an ambulance after the plane he was on made an emergency landing in Omsk. from @varlamov pic.twitter.com/reIxfRcylJ
— Julia Ioffe (@juliaioffe) August 20, 2020
Na místě je už více policistů než lékařů, kteří jsou velmi vyhýbaví ohledně diagnózy; dorazili i vyšetřovatelé, uvedla také ve čtvrtek na Twitteru mluvčí.
"Lékaři dělají nejen to, co mohou, ale reálně se snaží zachránit mu (Navalnému) život," řekl zástupce primáře Anatolij Kaliničenko podle listu Kommersant. Stav pacienta označil za stabilní a prý se pokročilo ve zjišťování diagnózy, ale nic konkrétnějšího lékař nedodal.
Dříve novinářům řekl, že není jisté, že pacient byl otráven, nicméně otrava je jednou ze zvažovaných možností. Na sociálních sítích a v ruských médiích se objevily nepotvrzené zprávy, že podle předběžné diagnózy mohl být Navalnyj otráven zatím neupřesněnou halucinogenní látkou.
Ruští vyšetřovatelé zatím spíše vylučují verzi, že byl otráven záměrně, píše agentura TASS.
Пассажиры рассказывают, что Навальный во время полёта ушёл в туалет и не вернулся. Они услышали его крик с просьбой о помощи. pic.twitter.com/l0cAtroPwy
— lifenews_ru (@lifenews_ru) August 20, 2020
Kreml ve čtvrtek popřál svému odpůrci brzké uzdravení a ústy mluvčího Dmitrije Peskova přislíbil napomoci, pokud by si Navalnyj přál léčit se v zahraničí, uvedl list Vedomosti.
"Křičel bolestí"
Majitel kavárny na letišti řekl agentuře Interfax, že prověřuje "všechny okolnosti", za kterých Navalnyj v tomto podniku vypil čaj, a to i za pomoci kamerových záznamů. Policisté podle deníku Kommersant vyslýchají číšnici, která Navalnému před odletem uvařila a podala čaj.
"Na začátku letu šel (Navalnyj) na toaletu a nevrátil se. Začal se cítit opravdu špatně. Křičel bolestí," uvedl na internetu k jeho cestě do Moskvy spolucestující Pavel Lebeděv. Portál Life.ru zveřejnil video z letadla, ve kterém údajně Navalnyj volá o pomoc.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek novinářům řekl, že přeje Navalnému brzké uzdravení, jako by to přál "jakémukoli jinému ruskému občanovi". Peskov také slíbil pomoci s převozem do zahraničí, pokud takovou žádost dostane.
Navalnyj je vůdčí osobnost ruské liberální opozice a bojovník proti korupci. Před rokem musel během pobytu ve vězení do nemocnice, údajně kvůli alergické reakci. Navalnyj tehdy uvedl, že mohl být otráven. Incident z loňského roku připomněla nyní Navalného mluvčí.
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku v roce 2018 dospěl k závěru, že opakované zadržování Navalného ruskými úřady mezi lety 2012 a 2014 bylo politicky motivované.
Agentura AP poznamenala, že nejde o první případ záhadné otravy ruských opozičních politiků a aktivistů. Před dvěma lety na jednotce intenzivní péče skončil Pjotr Verzilov z protestní hudební skupiny Pussy Riot, později se léčil v Berlíně. V letech 2015 a 2017 byl dvakrát s příznaky otravy hospitalizován opoziční aktivista Vladimir Kara-Murza. Oba muži jsou přesvědčeni, že byli otráveni kvůli politice.