Ruský jaderný kompromis je nepřijatelný

Red Zah, Reuters, ČTK
22. 2. 2006 13:24
Moskva - Írán není připraven akceptovat návrh Moskvy na obohacování uranu pro íránský jaderný program na území Ruska.
Alí Hussejnitaš, vedoucí íránské delegace, která v těchto dnech jedná v Moskvě.
Alí Hussejnitaš, vedoucí íránské delegace, která v těchto dnech jedná v Moskvě. | Foto: Aktuálně.cz

S odvoláním na nejmenované íránské oficiální činitele to dnes napsal ruský tisk. Dvoudenní rozhovory vyjednávačů obou zemí na toto téma skončily v úterý bez konkrétních výsledků.

Jednat se bude v Teheránu

Podle hlavního íránského vyjednávače pro jadernou problematiku Alího Larídžáního, citovaného agenturou DPA, budou rusko-íránské rozhovory pokračovat o víkendu v Teheránu. Šéf ruské Federální agentury pro atomovou energii Sergej Kirijenko je v íránské metropoli očekáván v pátek nebo v sobotu.

Rusové Teheránu nabídli, že může na jejich území ve společně zřízeném podniku vyrábět slabě obohacený uran vhodný jako palivo pro elektrárny, nikoliv však pro výrobu bomb. Účelem této nabídky je rozptýlit obavy mezinárodního společenství, které Teherán podezírá, že usiluje o jaderné zbraně. Íránci však tvrdí, že jejich program je zaměřen výhradně na oblast energetiky. 

Jiný nejmenovaný íránský diplomat, citovaný listem Vremjanovostěj, prohlásil, že Írán chce, aby pro něj Rusko produkovalo ve velkém obohacený uran, že ale potřebuje svůj domácí program obohacování uranu k vytvoření "základny pro nezávislost v jaderné sféře".

Foto: Tomáš Daněk

Írán získavá pouze čas

Šéf íránské delegace Sajjad Alí Hosejnítaš označil moskevskou schůzku za "pozitivní a konstruktivní", někteří Rusové ale projevili obavy, že Írán využívá kompromisu navrhovaného Kremlem k získání času a odvrácení mezinárodních sankcí. Ruský plán, podporovaný Spojenými státy a Evropskou unií, je považován za poslední příležitost ke zmírnění mezinárodních obav z íránského jaderného zbrojního programu.

Podle anonymního íránského činitele, citovaného listem Vedomosti, Írán požaduje, aby ruský plán na obohacování uranu fungoval jen tři až pět let, a trvá na svém právu uskutečňovat počáteční fáze obohacování na svém vlastním území. Ruská strana prý ale neochvějně požaduje, aby Íránci znovu zmrazili obohacovací aktivity obnovené v únoru.

Ruský prezident Vladimir Putin stále doufá v kladný výsledek jednání.
Ruský prezident Vladimir Putin stále doufá v kladný výsledek jednání. | Foto: Reuters

Putin v jednání stále doufá

Ruský prezident Vladimit Putin, který pobývá na návštěvě Ázerbájdžánu, se dal slyšet, že rozhovory s Íránem s cílem vyřešit mezinárodní krizi nejsou snadné, nicméně vyjádřil naději, že budou mít kladný výsledek.

"Jednání neprobíhají hladce, my ale počítáme s dosažením pozitivního výsledku," prohlásil. "Neztrácíme optimismus. Čekáme na konečnou reakci íránských vyjednávačů."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy