reklama
 
 

Írán Palestinu podporuje, Izrael blokuje

21. 2. 2006 9:19
Teherán/Jeruzalém - Írán je připraven finančně podporovat Palestince. Po setkání s íránským vedením to řekl vůdce vítězného hnutí Hamas Chálid Mišal.

Jeden z poslanců izraelského pravicového bloku Likud dnes naopak přišel s návrhem, aby Izrael izoloval poslance Hamasu podobně, jako svého času zablokoval v Ramalláhu historického vůdce Palestinců Jásira Arafata.

Finanční pomoc poskytne Írán

Finanční výpadky způsobené západními sankcemi by mohli Palestinci vyrovnávat díky "upřímné podpoře arabského a islámského světa", řekl Mišal. Íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí k tomu prohlásil, že Írán bude v souladu s postojem Organizace islámské konference dbát na to, aby islámský svět garantoval každoroční finanční pomoc Palestincům. 

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v pondělí vyzval islámský svět k pomoci Palestincům vzhledem k finanční krizi, která jim hrozí po volebním vítězství radikálního islámského hnutí Hamas.

Izrael v neděli rozhodnul, že přestane převádět palestinské správě vybrané clo a daně z přidané hodnoty ve výši asi 50 milionů dolarů měsíčně, a finanční pomoc nové palestinské vládě odmítají i USA, které řadí Hamas na seznam teroristických organizací.

Hrozí izolace představitelů Hamasu

Poslanec izraelského bloku Likud Juval Steinitz dnes kromě toho navrhl, aby Izrael uvalil blokádu na poslance Hamasu a izoloval je podobně jako svého času Arafata v jeho hlavním štábu v Ramalláhu. 

"Musíme izolovat šéfy Hamasu, jako jsme to udělali s Arafatem. Je nutné jim zabránit v účasti na zasedáních parlamentu v Ramalláhu a v hlasování," prohlásil Steinitz v izraelském veřejném rozhlase.

Kromě toho obvinil palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse z toho, že už několik týdnů spolupracuje s Hamasem na tom, aby toto hnutí vytvořilo vládu s krytím Abbásova hnutí Fatah. 

"Musíme jednat, jinak tu bude vláda ovládaná Hamasem, kterou do několika týdnů uzná Liga arabských států, podporovaná Íránem," prohlásil Steinitz.

Hamas přesvědčivě zvítězil v parlamentních volbách z 25. ledna. V sobotu se konala ustavující schůze parlamentu, v němž má Hamas většinu. Dnes Abbás oficiálně jmenuje kandidáta Hamasu Ismáíla Haníju premiérem a pověří ho sestavením nové palestinské vlády.

autor: Red Zah, ČTK | 21. 2. 2006 9:19

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama