Moskva - Rusové rozhodují ve volbách o složení nové Státní dumy. Rusko je největší zemí světa a počet hlasovacích uren tomu odpovídá.
Od Kaliningradu na západní hranici s Polskem až po Kurilské ostrovy na východě poblíž Japonska bude otevřeno 95 784 volebních místností. Na Dálném Východě se otevřely už v sobotu večer našeho času.
Volby jsou považovány za referendum o Vladimiru Putinovi. Ten v květnu odejde z funkce prezidenta a pokud jeho strana Jednotné Rusko v nedělních volbách jasně zvítězí, není vyloučeno, že se stane premiérem.
Triumf Jednotného Ruska je víceméně jasný. Množí se ale hlasy, že výhra nebude pouze důsledkem Putinovy velké popularity v Rusku.
Šéfové: Volte Putina, nebo...
Někteří lidé zaměstnaní ve státních podnicích a firmách si stěžují, že je nadřízení nutí volit Jednotné Rusko. Pod tlakem jsou i ti, kteří pracující ve státní správě.
Hrozí jim buď propuštěním, nebo je naopak lákají na prémie či další výhody, pokud poslechnou.
K volbě strany Putina jsou údajně nuceni i někteří vysokoškolští studenti.
Zatímco o vítězství Putinova Jednotného Ruska není pochyb, Kreml se obává slabé účasti, která by mohla volební triumf snížit. Ve volbách v roce 2003 hlasovalo jen šestapadesát procent voličů.
Stížnosti jsou i na televizní vysílání. Státní televize dávala prostor pouze Putinovi a představitelům Jednotného Ruska.
Na nerovné podmínky v předvolební kampani si stěžuje i Komunistická strana Ruské federace, které je dědičkou někdejší Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS).
Vysoká sedmiprocentní hranice
Průzkumy naznačují, že Jednotné Rusko získá přes šedesát procent hlasů a ve 450členné Státní dumě bude mít pohodlnou většinu.
Sedmiprocentní hranici (nedávnou zvýšenou z předešlých pěti procent, aby se snížila šance menších stran) mají překonat ještě Komunistická strana, Liberálně-demokratická strana populisty Vladimíra Žirinovského a strana Spravedlivé Rusko, vytvořená před časem z vůle Kremlu kvůli odlákání části voličů komunistům.
Dvě liberální strany Jabloko a Svaz pravicových sil, prosazující tržní ekonomiku, demokracii západního typu a lepší vztahy s USA a Evropskou unií, se do dumy zřejmě nedostanou.
Už při předchozích parlamentních volbách v roce 2003 a prezidentských o rok později Putinovi odpůrci tvrdili, že výsledky byly zmanipulované.
Tak, aby Putin jasně vyhrál, ale výsledek byl uvěřitelný. Tedy aby získal něco mezi šedesáti až sedmdesáti procenty a nikoliv směšných 97 procent či více.
Putin: Vím, co je demokracie
Pětapadesátiletý prezident ve čtvrtečním projevu k velvyslancům akreditovaným v Moskvě kritiku voleb odmítl.
"Známe hodnotu skutečné demokracie a chceme volby uspořádat čestně a transparentně."
"Rusko dnes neodpovídá ani té nejprimitivnější představě demokratického státu," odpověděl za opoziční hnutí Jiné Rusko šachista Garri Kasparov a a volby označil za podvod posunující Rusko k diktatuře.