reklama
 
 

Rusko zopakovalo tvrzení, že Česká republika vyvíjela jed novičok

Aktualizováno 22. 3. 2018 6:23
Obvinění obsahuje oficiální ministerský text, který úřad podle vlastního oznámení předal všem cizím velvyslanectvím v Moskvě.

Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí ve středu v oficiálním dokumentu znovu zařadilo Českou republiku mezi země, které pracovaly na vývoji armádního jedu novičok.

Obvinění obsahuje oficiální ministerský text, který úřad podle vlastního středečního oznámení předal všem cizím velvyslanectvím v Moskvě. Plné znění dokumentu zveřejnila agentura Interfax.

"Je zapotřebí objasnit, proč v 'případu Skripalových' obvinili absolutně neodůvodněně Rusko, když vývoj (látky) pod západním kódovým označením 'novičok' probíhal ve Velké Británii, USA, Švédsku a České republice. Výsledky, jichž tyto země při vytváření nových otravných látek tohoto typu dosáhly, jsou uvedeny ve víc než 200 otevřených zdrojích zemí NATO," píše se v dokumentu.

Ruské ministerstvo v prohlášení konstatuje, že chemické zbraně proti Velké Británii nepoužilo.

Útok na Sergeje a Juliji Skripalovy, otrávené 4. března v jihoanglickém Salisbury, označuje text za teroristický akt.

Obviňuje Londýn, že bezdůvodně útočí na Rusko a na režim konvence o zákazu chemických zbraní, jejíž ustanovení prý Británie ignoruje. Místo respektování dohod se britská strana pustila do "špinavé politizace" problému a předložila ho Radě bezpečnosti OSN, která k tomu podle prohlášení nemá mandát.

Akce Londýna jsou podle ruského ministerstva zahraničí "z čistě humanitárního hlediska prostě barbarské". Rusko britským úřadům vyčítá, že prý bez objasnění příčin odmítají povolit přístup ruských konzulárních pracovníků k Juliji Skripalové, která má ruské občanství.

Přístupu k jejímu otci, bývalému dvojitému agentu, který má podle ruských zdrojů kromě ruského i britské občanství, se ruská strana nedožaduje.

Prohlášení ruského ministerstva zahraničí se nezmiňuje o svědectví několika ruských chemiků, kteří údajně na vývoji látky novičok pracovali. Podle informací tří z nich se armádní jed vyvíjel a vyráběl v tajných chemických laboratořích v Povolží od 70. let přinejmenším do roku 1988 až v kilogramových objemech.

Video: Lék neexistuje. Ruský vědec promluvil o smrtonosné látce novičok

Lék neexistuje. Ruský vědec promluvil o smrtonosné látce Novičok | Video: Asociated Press |  02:08

autor: ČTK | 21. 3. 2018 22:07

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama