Ruský velvyslanec byl "na koberečku". Za výroky může naše špičková chemická tradice, řekl Stropnický

bn bn
Aktualizováno 21. 3. 2018 16:03
Náměstek Ivo Šrámek se ve středu odpoledne sešel s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským.
Martin Stropnický. | Video: DVTV

Praha - Náměstek Ivo Šrámek se ve středu odpoledne sešel s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským. Toho si předvolal ministr zahraničí Martin Stropnický kvůli výrokům ruské strany o tom, že jed novičok použitý při útoku na přeběhlého ruského agenta v Británii mohl pocházet z Česka.

"Hovor byl věcný, velvyslanec vyslechl naše výhrady," řekl ministr. Zároveň zdůraznil, že ruské výroky patrně pramení z toho, že Česko má tradici chemických vojsk. 

"Chemici jsou naší silnou stránkou i v rámci aliance a to znamená, že s určitými látkami se pracuje," dodal Stropnický. Zároveň řekl, že co se týče případného vyhošťování ruských velvyslanců, měla by Evropa postupovat jednotně.

Ministr také zdůraznil, že spojencem České republiky je Británie a že celá situace nepřispívá ke zlepšení vzájemných vztahů s Ruskem, "které nejsou na úrovni, kterou bychom třeba i rádi viděli". 

Jednání tak žádný konkrétní výsledek nepřineslo. Stropnický ale řekl, že důležité je spolu komunikovat.

Novičokem byl tento měsíc v Británii přiotráven bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. Při otravě byla podle několika zdrojů použita nervově paralytická látka vyvinutá v někdejším Sovětském svazu. Britové viní z útoku Rusko, které to odmítá.

Moskva obvinění opakovaně odmítla. Ruské ministerstvo zahraničí v sobotu uvedlo, že použitá látka mohla pocházet z Česka, Slovenska, Švédska nebo Británie. Stropnický tvrzení ve stejný den odmítl, označil ho za standardní způsob, jak manipulovat informace a odvést pozornost. Ruské tvrzení odmítla i ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO).

Skupina 27 senátorů vyzvala vládu jako celek, aby se proti ruskému tvrzení ohradila. Poslanci TOP 09 vyzvali Stropnického, aby zvážil i vyhoštění ruských diplomatů.

 

Právě se děje

Další zprávy