Vlak s uhlím zastavil na hranicích s Bosnou. Policie v něm našla 50 migrantů

ČTK ČTK
2. 9. 2018 6:43
Uprchlíci pocházeli z Afghánistánu, Íránu a Pákistánu, byli vráceni zpět do Srbska. Bosna nebyla příliš využívanou cestou do zemí EU. Poté, co se hranice jinde zavřely, se však stala novou tranzitní trasou.
Bosenská policie
Bosenská policie | Foto: Reuters

Zvornik (Bosna) - Bosenská policie nalezla v pátek v nákladním vlaku se Srbska 50 migrantů z Afghánistánu, Íránu a Pákistánu, informovala o tom agentura Reuters. Bosna nebyla příliš využívanou cestou přes Balkán do zemí Evropské unie až do počátku letošního roku.

Bosna se stále zotavuje z devastující války v 90. letech 20. století. V letech 2015 a 2016, kdy více než milion migrantů a uprchlíků prošlo přes Balkán do EU, byla Bosna vynechávána. Poté, co se hranice jinde zavřely, se však stala novou tranzitní trasou.

"Migranti překračují řeku Drina (hranici mezi Srbskem a Bosnou). Platí pašerákům 250 až 300 eur, aby je dostali přes Drinu," řekl policejní zdroj, který si nepřál být jmenován.

Nákladní vlak, který převážel uhlí, zastavil blízko bosenského hraničního města Zvornik na břehu řeky Driny. Když vlak zastavil, několik migrantů vyskočilo z vlaku a začalo utíkat, někteří zpátky do Srbska, řekl fotograf agentury Reuters, který byl svědkem události. Skupina zůstala ve vlaku a byla vrácena zpět do Srbska. Místní policie další podrobnosti nesdělila.

Podle bosenských úřadů se migranti a žadatelé o azyl, převážně z Afghánistánu, Íránu, Sýrie a Pákistánu, dostávají do Srbska přes Albánii a Černou horu. Podle policejních zdrojů jdou někteří na pláž na srbské straně a předstírají, že jsou turisté, a pak přeplavou na bosenskou stranu. Poté jdou na západ a pokoušejí se dostat do Chorvatska, které je členem Evropské unie. Chorvatská policie posílila hraniční hlídky a vrací migranty zpět.

Video: V Bosně se hromadí migranti mířící do Německa

V Bosně se hromadí migranti mířící do Německa | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy