Rusko zatím trestu za bombardování civilistů v Sýrii unikne. EU mu pohrozí, ale nové sankce nezavede

Ondřej Houska Ondřej Houska
20. 10. 2016 16:18
Lídři zemí Evropské unie na summitu v Bruselu odsoudí bombardování syrských civilistů a pohrozí sankcemi všem, kteří se na něm podílejí. Sankce by tak mohly dopadnout i na Rusko, které je velkým spojencem syrského režimu. V praxi ale země Unie zatím žádné tresty zavádět nechtějí. Unie podle diplomatů počká, jestli v Sýrii nastane příměří. Zároveň nechce ohrozit pokračující jednání s Ruskem o situaci na Ukrajině.
Foto: Reuters

Brusel (od našeho zpravodaje) – Lídři Evropské unie na summitu v Bruselu rozhodli, že zatím nezpřísní sankce, které na Rusko dopadly za anexi Krymu a vojenskou intervenci na východě Ukrajiny.

Neprosadili se tak někteří zastánci tvrdého postupu z Německa či Pobaltí, podle nichž je potřeba Moskvu potrestat za její podíl na bombardování civilních cílů v syrském Aleppu a jeho okolí.

Podle návrhu závěrů summitu, který má Aktuálně.cz k dispozici, evropští lídři jen pohrozí sankcemi těm, kteří podporují syrský režim v jeho útocích proti syrským civilistům.

Takto obecná formulace pokrývá nejen blízké spolupracovníky syrského prezidenta Bašára Asada, ale i představitele Ruska, které je Asadovým blízkým spojencem.

Česku to vyhovuje

Premiér Bohuslav Sobotka zdůraznil, že momentálně není vhodná doba k zavádění nových sankcí.

Je proto podle něj dobře, že Evropa sankcemi jen obecně hrozí "tak, aby se do budoucna mohla rozhodnout podle toho, jak se bude situace vyvíjet".

Možnost zavedení nových opatření vůči Rusku tak oficiálně zůstává jednou z variant. "Chci zdůraznit, že pokud budou v Sýrii dál páchány zločiny, musí mít Evropská unie otevřené všechny možnosti, včetně sankcí," řekl předseda Evropské rady, tedy šéf summitu Donald Tusk. Připustil ale, že "dnes není čas na rozhodnutí".

Obdobně to vidí i německá kancléřka Angela Merkelová, podle níž musí být možnost uvalení dalších sankcí na stole.

Země Unie požadují, aby v Aleppu a jeho okolí začalo platit dlouhodobé příměří a aby se k obyvatelům obleženého a bombardovaného města dostala humanitární pomoc.

Nejdřív Ukrajina, pak Sýrie?

Evropský postoj k Rusku a jeho válce v Sýrii úzce souvisí s vývojem na Ukrajině.

Kancléřka Merkelová ve středu pozvala do Berlína francouzského prezidenta Francoise Hollanda a prezidenty Ruska a Ukrajiny Vladimira Putina a Petra Porošenka. Výsledkem je dohoda, že se země pokusí do konce listopadu domluvit na plánu, jak na Ukrajině plně zajistit příměří. Loňské minské dohody o příměří totiž nepřinesly úplné zastavení bojů, ani politické řešení konfliktu.

Za situace, kdy ožila jednání s Ruskem o situaci na Donbasu, lze jen těžko očekávat, že by je osmadvacítka chtěla ohrozit uvalením sankcí kvůli ruské politice v Sýrii.

Jak Aktuálně.cz řekl vysoce postavený zdroj, Unie počká, zda v jednáních ohledně Ukrajiny dojde k posunu. Ohledně Sýrie pak chce zároveň dát šanci dalším plánovaným jednáním mezi Spojenými státy a Ruskem.

Západ má podle prohlášení politiků důkazy o tom, že ruská letadla v Sýrii bombardují civilisty, nemocnice nebo humanitární konvoje. Francouzský prezident Hollande dokonce řekl, že Rusko v Sýrii páchá "válečné zločiny". Rusko veškerá nařčení popírá.

Vysoce postavený český diplomat Aktuálně.cz řekl, že v nejbližší době přitvrzení sankcí proti Rusku neočekává. Česko by je podle něj podpořilo, pokud by pro ně byla jasná většina ostatních zemí Unie.

Ruské chování v Sýrii podle tohoto diplomata výrazně ztížilo postavení států, jako je Itálie, Maďarsko nebo Řecko, které jsou vůči Rusku vstřícnější. V době, kdy Moskva stupňuje svůj vojenský zásah v Sýrii, podle něj nemůže být řeč o postupném uvolňování protiruských sankcí, které země osmadvacítky zavedly kvůli situaci na Ukrajině. Zavázaly se, že tyto sankce zůstanou v platnosti, dokud nebudou minské dohody o příměří naplněny.

Lidé během bombardování čelí bezprecedentnímu utrpení, jsou shazovány stovky bomb, říká regionální koordinátorka Eleanor McClelland z Člověka v tísni. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 54 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy