Moskva /Brusel - Rusko plánuje postavit námořní základnu v odtržené gruzínské provincii Abcházie. Zprávu přinesla agentura ITAR-TASS s odvoláním na nejmenovaného ruského činitele v admiralitě.
Kvůli Abcházii a Jižní Osetii vedla Moskva loni v létě krátkou válku s Gruzií, na jejímž teritoriu se obě separatistické republiky nacházejí. Nezávislost, kterou tamní představitelé vyhlásili, zatím uznalo jen Rusko a Nikaragua.
„Rámcové rozhodnutí o zřízení základny černomořské flotily v Očamčiře už padlo," citovala agentura muže, který pracuje na velitelství ruského námořnictva. „Tento rok začneme praktické práce při abcházském pobřeží včetně bagrování... Bude to trvat více než rok, než budou všechny práce provedeny."
Základna má být postavena údajně pro ochranu Abcházie před gruzínskými útoky. Během loňské války do Očamčiry připlula skupina ruských lodí, které potopily jedno gruzínské plavidlo a vysadily zde příslušníky ruské námořní pěchoty.
V současné době ruská černomořská flotila kotví v ukrajinském Sevastopolu. Roku 2017 jej však bude muset opustit. Ačkoliv by Kreml chtěl, aby byla smlouva o pronájmu prodloužena, Kyjev tomu nakloněn není.
Gruzínský ministr obrany David Sicharulidze se vůči vyjádření ruské strany ohradil s tím, že Abcházie i Jižní Osetie zůstávají nedílnou součástí gruzínského teritoria, a ruská vojenská přítomnost na nich má proto povahu okupace.
"Jakákoli ruská přítomnost tam je ilegální. Rusko to bohužel ignoruje a pokračuje ve své nezákonné politice budování vojenské infrastruktury na gruzínském území," řekl Sicharulidze agentuře Reuters v telefonickém rozhovoru.
Ruský záměr vybudovat v odtržené provincii námořní základnu pravděpodobně pobouří nejen Gruzínce, ale také Spojené státy a další státy NATO, které zvažují, zda Gruzii přijmout do aliance.
Od srpnového konfliktu na Kavkaze byly pozastaveny pravidelné schůzky Rady NATO-Rusko. Obě strany nyní jednají o plném obnovení vztahů, o čemž debatovaly i v pondělí v Bruselu.
Podle ruského vyslance Dmitrije Rogozina citovaného agenturou Reuters neexistují žádné překážky, jež by bránily plnému obnovení vztahů již příští měsíc.
Mluvčí NATO James Appathurai uvedl, že je tato možnost v řádu „týdnů" reálná.