Rusko vetuje pomoc Sýrii. Je to záminka k válce, tvrdí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 12. 2. 2014 13:50
Návrh rezoluce dostala RB OSN na stůl v úterý, Moskva ho chce smést ze stolu.
Čekání na evakuaci.
Čekání na evakuaci. | Foto: Reuters

Moskva/Damašek - Před pár dny dosáhli velkého úspěchu, když pomohli dojednat několikadenní příměří v dlouhé měsíce obléhaném Homsu.

Nyní se ale ruští diplomaté vrátili do své neústupné pozice, kterou zaujímají od začátku povstání proti syrskému prezidentu Bašáru Asadovi.

Pohrozili, že v Radě bezpečnosti OSN vetují návrh rezoluce o humanitární pomoci občanskou válkou sužované Sýrii. Mají totiž podezření, že cílem usnesení je vytvořit základ pro vojenský zásah v této arabské zemi.

"V té podobě, v jaké se (rezoluce) nyní připravuje, je pro nás nepřijatelná. Samozřejmě že na ni nepřistoupíme," řekl náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov.

Ruské pochybnosti...

Návrh připravený některými západními a arabskými státy byl předložen členům RB OSN v úterý. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov jej označil za "naprosto nepřijatelný", protože vyznívá jako ultimátum pro Damašek.

Ačkoliv neobsahuje žádné sankční hrozby, počítá s tím, že nebudou-li její body splněny do dvou týdnů, může rada odhlasovat sankce proti těm, kdo budou klást překážky humanitární pomoci.

Podle Gatilova by rezoluce v této podobě vytvořila základ pro násilný zásah proti syrskému režimu v případě nesplnění libovolných požadavků.

"Může se tak stát velice jednoduše. (...) Vždy se najdou takové okolnosti, kvůli kterým by bylo možné obvinit vládní stranu z neplnění závazků," prohlásil. Dodal, že ruské stanovisko sdílí i Čína.

... a americké ujišťování

Rusko a Čína patří do pětice stálých členů rady s právem veta a od začátku syrské krize zablokovaly už tři rezoluce. Moskva i Peking se řadí ke spojencům Damašku.

Americký prezident Barack Obama v úterý ujistil, že nevidí vojenské řešení syrského konfliktu.

Kritizoval také ruský postoj k nové rezoluci, když prohlásil, že ministr zahraničí John Kerry a další "jasně vyjádřili, že Rusové nemohou říkat, že jim záleží na Syřanech, jestliže jsou v Sýrii hladovějící lidé".

Spojené národy mezitím obnovily humanitární operaci v Homsu, třetím největším městě Sýrie. "V 11:00 místního času (10:00 SEČ) tam mohly být dopraveny potraviny," řekl guvernér provincie Talál Barazí.

Vozidla, která pomoc dovezla, by pak podle něj měla odvézt skupinu civilistů. Od pátku se prozatím z armádou obléhaného Starého Města podařilo dostat 1100 lidí. V zoufalé situaci se jich tam původně nacházelo na 2500.

 

Právě se děje

Další zprávy