Kyjevský vědeckovýzkumný ústav forenzních expertiz ministerstva spravedlnosti (KNDISE) zkoumal trosky bezpilotních íránských letounů Šáhed-136, kterými Rusové na Ukrajinu zaútočili na konci října.
Experti přišli na to, že Rusko je upravilo tak, aby je mohlo vybavit termobarickými hlavicemi, které díky dvěma detonacím způsobují ničivější exploze než třeba dělostřelecké granáty, popsala ukrajinská tisková agentura UNN. Podle zprávy v sobě bezpilotní letouny měly také řídící desky pro motory vyrobené v Číně.
Termobarická munice má mnohem větší devastující sílu oproti klasické výbušnině. V uzavřených prostorách může mít až dvojnásobnou účinnost. V místě exploze zraňuje vše živé, má velký destruktivní účinek. Koho nezabije tlaková vlna a žár výbuchu, ten zahyne či je zraněn padajícími troskami. Bomby také vysávají vzduch z budov a způsobují jejich zřícení, mohou působit i udušení osob v objektu, popř. jeskyni. Munice je velmi účinná při útocích na bunkry a podzemní kryty.
V troskách letounů se také objevily ruské navigační jednotky "Kometa", které jsou podle odborníků jedinou ruskou technologií, kterou okupanti začali do dronů montovat. Bezpilotní letouny, které mají tento systém v sobě zabudovaný, jsou téměř nenapadnutelné rušičkami.
"Tyto moduly se stále častěji objevují v různé munici - například ve střelách Ch-69, Iskander-M, řízených bombách FAB, průzkumných bezpilotních letounech Orlan a dalších," uvedli kyjevští výzkumníci.
I Ukrajina v boji používá drony vybavené termobarickou municí. To dokládá třeba video, které letos v dubnu kolovalo na internetu. Záběry ukazovaly ukrajinský dron kamikaze, který zaútočil na ruskými vojsky drženou budovu a použil pravděpodobně termobarickou munici. Následky byly, jak je vidět ve videu v úvodu článku, devastující.
Kyjev se podle dřívějších informací serveru Newsweek musel k využití termobarických hlavic na bezpilotních letounech uchýlit kvůli nedostatku běžné munice. Takto speciální úprava jim pomohla zaútočit na ruské jednotky v bunkrech, zákopech a budovách.