Moskva - Rusko na svém území odstavilo jedenáct pozemních seizmografických stanic USA, které využívají signál GPS.
Ruská kosmická agentura Roskosmos na svém webu v prohlášení uvedla, že v souladu s nařízením ruské vlády pozastavuje činnost zmíněných stanic, která není povolena smlouvami.
Takovým příkladem je podle agentury vojenské využití. Funkčnost navigace v Rusku ohrožena není, uvádí Interfax.
"V souladu s nařízením ruské vlády Roskosmos a (ruská) Federální agentura pro vědecké organizace zavedly 1. června opatření, které zabraňují využití informací z globální seizmografické sítě pracující s GPS systémem pro účely nedojednané v současných smlouvách, a to včetně vojenských účelů," uvedl Roskosmos.
Osud stanic, jejichž činnost Rusko od 1. června filtruje, není jasný. Ruské a ani americké úřady prozatím neupřesnily, jakým způsobem je činnost těchto zařízení omezena.
Moskva již dříve uvedla, že po odstavení stanice zcela odstraní. S demontáží by se podle ITAR-TASS mohlo začít v září.
Spor o sankce
Rusko počátkem května pohrozilo, že odpojí americké stanice GPS v Rusku, pokud Washington neumožní rozmístění pozemních stanic ruského navigačního systému Glonass v USA.
O odpojení stanic GPS hovořil například ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, který má na starosti kosmický program. Portál nextgov.com již tehdy upozornil, že Spojené státy žádné stanice GPS v Rusku nemají a že Rogozin zaměňuje tyto objekty se stanicemi sledujícími geologickou činnost planety.
Tyto stanice, které jsou součástí sítě CORS, sice data GPS využívají, pro činnost amerického pozičního systému ale nejsou důležité.
Pozemní stanice GPS, které zvyšují přesnost systému však skutečně existují, v Rusku ale rozmístěny nejsou. Spojené státy celosvětově provozují celkem 12 řídicích kontrolních stanic GPS a 16 sledovacích stanic, poznamenal nextgov.com.
Ruská prohlášení ohledně odpojení amerických stanic přišla v reakci na americké sankce, které USA spolu s EU a dalšími západními zeměmi vůči Moskvě kvůli počínaní na Ukrajině uvalily.
Rogozin v této souvislosti například řekl, že Rusko také neprodlouží využívání Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) po roce 2020, jak požadovaly Spojené státy.