"Rusko to nedomyslelo." Z Číny přišla překvapivá předpověď o agresi na Ukrajině

lis lis
23. 4. 2024 15:45
"Porážka Ruska na Ukrajině je nevyhnutelná," tvrdí čínský odborník na Rusko Feng Yujun z Pekingské univerzity. Podle profesora hrají důležitou roli čtyři faktory, díky nimž je válka pro režim Vladimira Putina odsouzena k neúspěchu.
Jak by mohla vypadat blízká budoucnost války na Ukrajině, popsal profesor válečných studií Michael Clarke | Video: Reuters

První okolností je podle předního čínského rusisty Fenga mimořádná úroveň odporu a národní jednota, kterou Ukrajinci projevují. Za druhé jde o mezinárodní podporu Kyjeva, která podle akademika zůstává stále silná i přesto, že ji prezident Volodymyr Zelenskyj považuje za nedostatečnou.

"Třetím faktorem je povaha moderní války, která kombinuje technické vybavení se systémem velení, komunikací a informací z rozvědky. Jedním z důvodů, proč má Rusko v této válce problémy, je to, že se dosud nevzpamatovalo z dramatické deindustrializace, kterou utrpělo po rozpadu Sovětského svazu," vysvětlil Feng v časopisu The Economist.

Jako poslední má na válku vliv nedostatek informací mezi kremelskými činiteli na nejvyšších úrovních. "Pokud jde o rozhodování, Putin je díky dlouhé době u moci uvězněn v 'informačním kokonu'. Ruský prezident a jeho národně-bezpečnostní tým nemají přístup k přesným zpravodajským informacím. Jejich ukrajinské protějšky jsou pružnější a efektivnější," popsal profesor.

Právě výše zmíněné faktory budou podle Fenga znamenat nevyhnutelnou porážku Ruska. "Časem budou nuceni stáhnout se ze všech okupovaných ukrajinských území, včetně Krymu. Jaderná kapacita Ruska není zárukou úspěchu," řekl.

"Přestože válka byla pro Ukrajinu nesmírně nákladná, síla a jednota jejího odporu zbořila mýtus, že Rusko je vojensky neporazitelné. Ukrajina může ještě vstát z popela. Až válka skončí, může se těšit na možnost vstupu do Evropské unie a NATO," dodal Feng.

Pekingský akademik také v článku zmínil, že některé důsledky války Moskva nepromyslela a oslabila tak svou pozici v Evropě. "Rusko neúmyslně oživilo NATO, které posílilo přítomnost aliance ve východní Evropě, jejíž členství se rozšířilo o Švédsko a Finsko. Většina z 32 členských států NATO mezitím od začátku války zvýšila své rozpočty na obranu," uvedl.

Válka na Ukrajině také podle profesora ovlivnila vztahy mezi Čínou a Ruskem. I když nedávno navštívil Peking ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, aby se tam setkal se svým čínským protějškem, podle Fenga šlo spíš o "diplomatické úsilí Ruska ukázat, že není samo".

Fengovo vyjádření je zahraničními médii hodnoceno jako relativně překvapivé, protože je v rozporu s dlouhodobou čínskou pozicí vůči Rusku. Komunistický režim navenek vystupuje jako neutrální, Moskvu ale podporuje například zákazem kritiky Ruska na čínských sociálních sítích. Dlouhodobě se také spekuluje o tom, že nejlidnatější země světa Kremlu dodává zbraně.

Nastal čas Rusko pořádně vyděsit? Analytik popsal, proč Evropa musí přitvrdit (článek s videem zde)

Spotlight Aktuálně.cz - Petr Boháček | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy