Rusové jsou při chuti. "Pomalý a drtící" útok na milionové město nelze vyloučit

bb bb
17. 4. 2024 14:52
Druhé největší ukrajinské město je pro ruské agresory lákavým cílem a Kyjev to ví. Podle serveru Newsweek se stále více lidí ptá, zda Ukrajinci dokáží ubránit před invazí téměř dvoumilionový Charkov, v případě, že se ho rozhodnou Rusové dobýt.
O hrozbě útoku na Charkov se hovořilo už v dubnu po smrtících raketových útocích | Video: Reuters

Charkov leží pouhých 34 kilometrů od ruských hranic a nepřítel ho poslední týdny nepřetržitě ostřeluje ve snaze, aby zničil především jeho energetickou infrastrukturu a donutil obyvatele k odchodu. "Charkov je jedním z hlavních ukrajinských měst, takže má velký symbolický význam. Uděláme vše, abychom Rusům zabránili vniknout dovnitř a převzít nad ním kontrolu," řekl německému deníku Bildu na začátku dubna ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajincům ale dochází munice a ruští nájezdníci postupují, za cenu obřích lidských ztrát, pomalu vpřed. "I po zastavení západní pomoci by byl úspěšný útok na Charkov pro Rusko velkým soustem, ale zcela vyloučen není," řekl Newsweeku vedoucí výzkumný pracovník pro obrannou strategii z think tanku RAND Jacob Parakilas.

Pomalý a drtící útok by vzhledem ke krátké vzdálenosti Charkova od ruských hranic mohl podle Parakilase znamenat, že by vojska ruského prezidenta Vladimira Putina byla schopná převzít kontrolu nad městem v řádu měsíců. "Poloha Charkova nahrává Moskvě, aby se její vojska lépe rozmístila a ona je mohla dobře podporovat," dodává Parakilas. 

Analytik také upozorňuje na vyprazdňující se ukrajinské sklady zbraní a munice. Zatímco Ukrajinci vyhlížejí letní ruskou ofenzívu, klíčovou pomoc od Spojených států za 60 miliard dolarů stále zadržují v Kongresu republikánští příznivci Donalda Trumpa.

"Jestli budeme schopni ubránit Charkov bez vojenské pomoci USA? Ano, budeme," je přesvědčený plukovník Andrij Zadubinnyj z uskupení vojsk Chortycja, které působí na severovýchodě Ukrajiny. Podle něho za to zaplatí životem desítky tisíc ukrajinských vojáků, kteří se nyní snaží zadržet početnější a vybavenější ruskou armádu. "Bez americké pomoci to budeme mít těžké. Ale nemáme na výběr. Musíme bojovat na život a na smrt," dodal Zadubinnyj.

Hypotetický útok na Charkov má svá úskalí. "Kreml má sice na bojišti iniciativu, ale s tím, jak neustále obětuje velké počty vlastních vojáků, tak se potýká s problémy při provádění účinné taktiky za použití kombinovaných zbraní," myslí sil Parakilas z think tanku RAND, který zároveň dodává, že si takové ztráty Rusové narozdíl od Ukrajinců mohou dovolit.

Není také zcela jasné, zda Moskva upřednostní Charkov a odvede své síly z bojů v Doněcké oblasti. Západní experti jsou podle serveru Newsweek k tomu, že by Rusové dokázali udržet tempo svých operací na východě a zároveň vyvíjet tlak na severu u Charkova, skeptičtí.

"Hlavní úsilí ruských zabijáků se soustřeďuje v Donbasu. Nemůžeme však vyloučit žádné možnosti," myslí si Zadubinnyj. Pro něj je nyní nejdůležitější chránit nebe nad Charkovem, tudíž vytvořit účinnou protivzdušnou obranu před ničivým ostřelováním ze strany agresivního souseda.

Nastal čas Rusko pořádně vyděsit? Analytik popsal, proč Evropa musí přitvrdit (článek s videem zde)

Spotlight Aktuálně.cz - Petr Boháček | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy