Rusko, Írán a Turecko chtějí dohlížet na jednání mezi Asadem a opozicí

ČTK ČTK
20. 12. 2016 18:27
Rusko, Írán a Turecko by chtěli být garanty jednání mezi syrskou opozicí a režimem Bašára Asada. "Formát této trojky je dnes nejefektivnější, praktickými činy dokazuje svou potřebnost," uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po ukončení rozhovorů s kolegy Mohammadem Džavádem Zarífem z Íránu a Mevlütem Çavuşogluem z Turecka. Rusko, Írán a Turecko se podle Lavrova shodují v názoru, že v Sýrii je zapotřebí bojovat proti terorismu, nikoli za změnu režimu.
Aleppo, Sýrie
Aleppo, Sýrie | Foto: Reuters

Moskva - Rusko, Írán a Turecko se chtějí stát garanty jednání mezi vládou syrského prezidenta Bašára Asada a opozicí. V Moskvě to po jednání ministrů zahraničí těchto tří zemí prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Konstatoval, že jednání Ruska, Íránu a Turecka je "nejefektivnějším formátem pro řešení syrské krize". Paralelní jednání s íránským a tureckým protějškem vedl i ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Lavrov na tiskové konferenci uvedl, že Rusko, Írán a Turecko podporují deklaraci o obnovení mírových rozhovorů při zachování syrské územní celistvosti. "Formát této trojky je dnes nejefektivnější, praktickými činy dokazuje svou potřebnost," uvedl ruský ministr po ukončení rozhovorů s kolegy Mohammadem Džavádem Zarífem z Íránu a Mevlütem Çavuşogluem z Turecka.

Lavrov vyjádřil naději, že evakuace obyvatel východního Halabu (Aleppa) "je otázkou jednoho nebo dvou dnů". Rusko, Írán a Turecko se shodně domnívají, že vojenské řešení syrská krize nemá, dodal dále. Potvrdili to podle něj ve společném prohlášení i všichni tři ministři, podle nichž "řešení krize v Sýrii může být jen politické".

Rusko, Írán a Turecko se podle Lavrova shodují v názoru, že v Sýrii je zapotřebí bojovat proti terorismu, nikoli za změnu režimu.

Prohlášení z dnešní třístranné schůzky nazvané moskevská deklarace podle agentury TASS obsahuje závazky každé ze tří stran, jak pomoci k urovnání krize. Signatáři potvrzují odhodlání společně bojovat proti Islámskému státu a radikální Frontě dobytí Sýrie, dříve zvané Fronta An-Nusra. Budou přitom prý rozlišovat mezi teroristy a ozbrojenou syrskou opozicí.

Výzva pro obě strany

"Írán, Rusko a Turecko jsou připravené přispět k návrhu dohody mezi syrskou vládou a opozicí, o které se již nyní jedná, a jsou připravené stát se jejími garanty," uvádí se v deklaraci. "Vyzvaly rovněž další země, které mají na situaci v oblasti vliv, aby udělaly to samé (pomohly vyjednat dohodu)," citovala z dokumentu agentura Reuters.

Moskva a Teherán vystupují na syrském bojišti jako spojenci prezidenta Bašára Asada, kterému naposledy pomohly dobýt strategicky důležité město Halab na severu Sýrie. Ankara naopak patří k ostrým kritikům Damašku.

Ruský prezident Vladimir Putin již minulý týden uvedl, že se spolu se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem snaží zorganizovat nové kolo mírových jednání bez zapojení Spojených států či OSN. Rozhovory by se mohly konat v kazašské Astaně, která je blízkým ruským spojencem.

Podle Šojgua jsou to jen Rusko, Írán a Turecko, kdo může něco změnit. "Všechny předchozí pokusy Spojených států a jejich partnerů dohodnout se na koordinovaných akcích byly odsouzeny k neúspěchu. Ukázalo se, že žádný z nich nemá skutečný vliv na situaci na místě," uvedl ruský ministr.

Třicet procent evakuovaných jsou děti a ještě stále hodně raněných dětí i dospělých ve východním Aleppu zůstává, říká Denisa Augustínová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy