Sundat růžové brýle. Videa z bojišť napovídají, jak je na tom teď protiofenziva

Kristýna Pružinová Kristýna Pružinová
3. 10. 2023 14:30
Rusko a Ukrajina si navzájem ničí tanky a dělostřeleckou techniku zhruba stejným tempem, píše ruský exilový server Meduza. Usuzuje tak na základě analýzy dostupných videí v proruských a proukrajinských databázích. Ty podle portálu naznačují, že ztráty většiny typů techniky obou armád jsou v posledních měsících zhruba stejné.
Rusko a Ukrajina si navzájem ničí tanky a dělostřeleckou techniku zhruba stejným tempem. | Video: Telegram/Lunay14, Telegram/umffteam

Meduza upozorňuje na to, že v "opotřebovací" válce, která na Ukrajině právě probíhá, je velmi obtížné určit, kdo vítězí a kdo koho vyčerpává. Na jedné straně Kyjev pravidelně informuje o sebemenším postupu na frontě a uvádí, jak je vyčerpání ruské armády jedním z oficiálních cílů probíhající protiofenzivy. Na straně druhé Kreml prohlašuje, že hlavním úkolem je rovněž vyřazení nepřátelské techniky, a to především tím, že se ruské jednotky zaměřují na aktivní obranu.

K tomu podle Meduzy bývají videozáznamy ukazující zničenou techniku na obou stranách často neúplné. Mnohdy je ze záběrů pořízených bezpilotními letouny či bojovými vrtulníky z velké dálky obtížné posoudit přesný stav poškozeného vybavení. I přesto ale dostupná videa alespoň přibližný přehled o ruských i ukrajinských ztrátách nabízejí, tvrdí novináři.

Na základě analýzy ztratily ruské ozbrojené síly od začátku června asi 1,5krát více tanků než Ukrajina - a to konkrétně 252 oproti 152 kusům. Jen v září se například tento poměr držel na úrovni 47 zničených ruských tanků ku 34 ukrajinským. O něco výraznější ruské ztráty jsou podle portálu pravděpodobně způsobeny větší ochotou Moskvy používat tanky v předsunutých jednotkách na jejich obranné linii.

Oproti tomu Ukrajina ztrácí podstatně více obrněné techniky než Rusko. Mezi ni se řadí například bojová vozidla pěchoty, obrněné transportéry, odminovací vozidla a další ženijní technika. Meduza nalezla videozáznamy 518 kusů poškozené či zcela zničené ukrajinské obrněné techniky a "jen" 420 ruské. "K tomu došlo pravděpodobně proto, že Kyjev tato vozidla používá k dopravě pěchoty na frontovou linii přes minová pole," komentují novináři.

Škody na dělostřelectvu, které Meduza považuje za nejdůležitější ukazatel vyčerpání vojsk, jsou podle všeho obdobné. V průběhu léta a na začátku podzimu ztratily obě strany zhruba stejné množství děl, minometů a raketometů s ráží větší než 120 milimetrů. Například od začátku června se jednalo u obou vojsk přibližně o dvě stovky zničených kusů.

Záleží na kompenzaci ztrát

Obecně tak lze říct, že ruská a ukrajinská armáda se vyčerpávají podobným tempem, i když podle portálu není možné určit, jak takové ztráty mohou ovlivnit bojovou efektivitu obou stran. "Zaprvé, dostupné záběry nejsou komplexní a nepředstavují nám skutečné ztráty ve válce. A zadruhé není jasné, jak se obě armády budou snažit kompenzovat své ztráty," podotýká Meduza.

Ukrajina se bude muset spoléhat na dodávky západních zbraní, které mají i v následujícím roce pokračovat. Podle serveru má na nejbližší období přislíbeno až několik stovek západních tanků. Moskva zase prohlašuje, že v letošním roce posílí ruskou armádu až 1600 tanků. Takové číslo se ale s ohledem na kapacity ruské výroby jeví jako nemožné, podotýká portál.

"Je to radikální přehánění. A to i když započítáme opravené tanky vrácené na bojiště a starobylé tanky T-62 a T-55 vyřazené ze skladů. Ve skutečnosti Uralvagonzavod, jediný výrobce moderních tanků v Rusku, nedokázal po desetiletí vyrobit více než 300 nových tanků za jediný rok," uzavírá Meduza.

Novinář popsal, jak ruští špioni loví vlivné lidi v Česku. I v politických kruzích

Spotlight Aktuálně.cz - Jaroslav Spurný | Video: Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy