Jekatěrinburg (Rusko) - Když se v roce 1977 zakously buldozery do zdí Ipaťjevova domu v tehdejším Sverdlovsku - dnešním Jekatěrinburgu, nešlo jen o pouhou demolici objektu v havarijním stavu.
Ve sklepení domu byl totiž 17. července 1918 čekisty pod vedením Jakova Jurovského zastřelen poslední ruský car Mikuláš II. s celou svou rodinou - manželkou Alexandrou Fjodorovnou, dcerami Taťjánou, Marií a Anastázií i jediným synem, carevičem Alexijem.
Není divu, že se demolice řešila na místech nejvyšších a osobně na ni dohlížel tehdejší 1. tajemník KSSS sverdlovské oblasti Boris Jelcin. Vzpomínka na "nepřátele lidu" měla být vymazána.
Pod dozorem Jelcina
Devadesát let po vyvraždění Romanovců je ale vše jinak. Na místě Ipaťjevova domu stojí nablýskaný Chrám na krvi, z něhož se stalo poutní místo ruského pravoslaví.
Po celou noc tu na výročí masakru s věřícími bude držet vigilii také jekatěrinburský arcibiskup Vikentij.
Teprve devadesát let po hromadné vraždě mají Rusové konečně jistotu, že kulkou vrahů zemřela celá carova rodina. Úřad generálního prokurátora totiž oznámil, že se na základě DNA prokázala identita ostatků nalezených v hrobě poblíž carovy mrtvoly.
DNA potvrdila další ostatky
"Úplná analýza testů DNA potvrdila hypotézu, že v druhém hrobě ležela velkokněžna Marie a carevič Alexij," stojí v prohlášení, které prokuratura nechala zveřejnit v předvečer 90. výročí vyhlazení carské rodiny.
Car Mikuláš II. přesto do médií proniká nejen v souvislosti s výročím zavraždění.
Pomalu ale jistě se totiž stává největším Rusem. A to doslova: s náskokem čtvrt milionu hlasů vede anketu o největší postavu ruských dějin, kterou státní televize Rossija vysílá v licenci britské BBC.
Paradoxně tak přeskočil i dosavadního lídra ankety - Josifa Vissarionoviče Stalina, který upevnil v Rusku panství rudého teroru, jenž posledního ruského cara brutálně odstranil.
Čtěte více: Rusko volí největší postavu dějin. Zatím vede Stalin