Rusko evakuuje své občany ze Sýrie. Vyslalo letouny

ČTK ČTK
22. 1. 2013 19:53
Letouny mají do vlasti dopravit 100 až 150 ruských občanů trvale žijících v Sýrii
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Z Moskvy do libanonské metropole Bejrútu v úterý odletěly letouny, které mají do vlasti dopravit 100 až 150 ruských občanů trvale žijících v Sýrii.

Podle ruského ministerstva zahraničí jde většinou o ženy a děti, jejichž obydlí byla zničena během krvavých bojů syrské opozice a jednotek prezidenta Bašára Asada.

Evakuovaní Rusové se už přesunuli do Bejrútu, odkud je do Ruska dopraví letouny Jak-42 a Il-76. Agentura Interfax s odvoláním na ruské velvyslanectví v Damašku oznámila, že žádní ruští diplomaté ani příslušníci jejich rodin mezi evakuovanými nejsou.

"Jde výhradně o ruské občany, kteří v Sýrii trvale žijí. Žádní pracovníci velvyslanectví v Damašku mezi nimi nejsou," řekl mluvčí ambasády agentuře Interfaxu.

Podobně v Moskvě se vysoce postavení diplomaté podle agentury Reuters snažili bagatelizovat význam evakuace části Rusů po téměř dvouleté podpoře režimu Bašára Asada v občanské válce. "Nemluvíme o úplné evakuaci... Není v plánu, že všichni odejdou," ujistil náměstek ministra zahraničí Andrej Denisov.

"Pomáháme těm, kteří si přejí odejít," dodal další náměstek Michail Bogdanov, který ještě v prosinci vyvolal velký rozruch tím, že připustil možnou porážku Asadova režimu, jehož nejmocnějším ochráncem se Rusko jeví.

Foto: Syrská města se mění ve válečné ruiny. Připomínají Berlín roku 1945

V Sýrii podle rozhlasové stanice Hlas Ruska žije více než 33 000 ruských občanů. Podle diplomatů jde prý hlavně o Rusky, které se provdaly za Syřany, a o jejich děti ze smíšených manželství. Úřady tyto neoficiální odhady ponechaly bez vyjádření.

Podle dřívějších zpráv ruských médií u syrských břehů operuje zhruba dvacet ruských bojových lodí, které se v těchto dnech účastní ve východním Středomoří velkých vojenských manévrů. Ruští diplomaté nevylučují, že i tato plavidla se v případě potřeby zapojí do evakuace Rusů z neklidné Sýrie.

 

Právě se děje

Další zprávy