Syrský ministr nabídl rebelům účast ve vládě

ČTK ČTK
19. 1. 2013 23:29
Ppozice podmiňuje jakékoli jednání o budoucnosti země tím, že v ní nebude žádnou roli hrát Asad.
Foto: Reuters

Damašek - Syrský ministr zahraničí vyzval povstalce v zemi ke složení zbraní a účasti na nové vládě. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na syrskou státní televizi.

Šéf diplomacie prezidenta Bašára Asada Valíd Mualim prohlásil v rozhovoru pro státní televizi, že všechny opoziční strany se mohou podílet na dialogu vedoucímu k vytváření nové vlády, pokud odmítnou zahraniční intervenci v Sýrii. Rebelové podle něj také musí zanechat bojů.

 

Syrská opozice podmiňuje jakékoli jednání o budoucnosti země tím, že v ní nebude žádnou roli hrát prezident Asad. Ten ale hlasy volající po jeho odstoupení tento měsíc odmítl a navrhl konání konference o národním usmíření a vypsání nových voleb.

"Proč nosit zbraně?...Ti, co chtějí zahraniční intervenci, nebudou mezi námi," řekl Mualim. Z vyzbrojování rebelů obvinil Katar, Saúdskou Arábii a Turecko.

Více než hodinu trvající rozhovor proběhl krátce poté, co podle tvrzení opozice zvýšili rebelové tlak na Asadovy jednotky v několika částech země. Rebelové se údajně pokoušeli dobýt dvě základny vládních sil na severozápadě Sýrie a odříznout vojáky na základnách v dalších oblastech od zásobovacích cest. Oběti bojů během soboty nebyly hlášeny.

Syrský konflikt začal pokojnými protesty v březnu 2011. Od té doby přerostl v regulérní občanskou válku, která si podle údajů OSN vyžádala už přes 60 tisíc mrtvých.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy