Tbilisi/Moskva - Rusko a Gruzie poprvé od vypuknutí konfliktu o separatistická území Jižní Osetie a Abcházie v roce 2006 dnes ráno otevřely jediný pozemní hraniční přechod.
Přechod Verchnij Lars vysoko v kavkazských horách byl uzavřen v červenci roku 2006, kdy spory o Jižní Osetii a Abcházii mezi Ruskem a Gruzií vyústily v šestidenní válku.
Dohody o znovuotevření hranic mezi Moskvou a Tbilisi, jejichž vztahy se v poslední době pomalu stabilizují, se podařilo dojednat za asistence švýcarských a arménských vyjednavačů.
Na druhou stranu podle zástupce místního policejního velitele znovuotevření hraničního přechodu sice svědčí o zlepšení vztahů, ale k ideálu má současná realita daleko. "Ano, je to malý pokrok, ale skutečný význam by mělo kdyby Rusko přestalo okupovat gruzínské území," řekl agentuře AFP Giorgi Gegechkori.
Přecházet hranici na znovuotevřeném přechodu mohou od dnešního rána pouze obyvatelé sdružení nezávislých států (bývalých sovětských republik). Rusové a Gruzínci se musejí prokazovat vízem, které ovšem není možné získat přímo na hranici.
K vyhrocení vztahů mezi Ruskem a Gruzií, které vedlo k uzavření hranic, došlo v létě roku 2009, kdy se separatistická území Jižní Osetie a Abcházie odštěpily od Gruzie. Vláda se pokusila nad povstalci obnovit kontrolu, ale narazila na odpor Moskvy, která do oblasti vyslala své jednotky.
Následoval šestidenní vojenský spor z něhož vyšlo vítězně Rusko, jež následně uznalo nezávislost obou separatistických území.