Omyl, nebo záměr? Ruské televize ukázaly tajná jaderná torpéda, jimiž zamoří pobřeží nepřátel

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 12. 11. 2015 11:00
Dva ruské státní televizní kanály - údajně omylem - odvysílaly záběry, na kterých jsou zřetelně vidět tajné plány vyvíjeného podmořského zbraňového systému s jadernými torpédy. Zatímco Moskva mluví o nedůslednosti, na internetu se spekuluje, že šlo o záměr. Například jako prostředek k odstrašení potenciálního nepřítele. Video s jasně viditelnými detailními náčrty zbraňového systému Status-6 určeného pro ponorky bylo odvysíláno v úterý. Jaderná torpéda připevněná k ponorce by byla schopná zamořit radioaktivitou celé oblasti na nepřátelském pobřeží.
Snímek z televizního vysílání.
Snímek z televizního vysílání. | Foto: Aktuálně.cz

Moskva - Ruské televizní stanice ukázaly plány tajného zbraňového systému s jadernými torpédy.

Záběry byly natočeny v černomořském Soči během schůzky prezidenta Vladimira Putina s armádními představiteli.

Moskva uvedla, že šlo o omyl, napsal server The Guardian.

"Je pravda, že se do záběru dostala nějaké tajná data. Proto byla následně vymazána," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "V budoucnosti nepochybně přijmeme preventivní opatření, aby se něco takového neopakovalo."

Na internetu se nicméně vyrojily spekulace, že záběry byly vypuštěny záměrně se souhlasem - či dokonce nařízením - Kremlu. Zůstává totiž záhadou, jak by se skrze kontroly dostaly až do vysílání.

Jaderné torpédo
Jaderné torpédo | Video: Youtube.com

Video s jasně viditelnými detailními náčrty zbraňového systému Status-6 bylo odvysíláno v úterý na dvou stanicích, které má pod palcem ruská vláda - na NTV a Prvním kanálu.

Systém určený pro jaderné ponorky vyvíjí petrohradská společnost Rubin.

Ve videu Putin zároveň varuje, že "Rusko přijme nezbytná odvetná opatření na posílení potenciálu našich strategických jaderných sil".

"Samozřejmě že prozrazení mohlo být záměrné. Bez vědomí, že zbraň existuje, odstrašování nefunguje," uvedl pro server Free Beacon ruský vojenský analytik Pavel Felgenhauer.

Free Beacon uvedl, že odvysílané záběry dokazují, že Moskva pracuje na vývoji vysokorychlostní ponorky - "podmořského dronu", který může nést jaderné hlavice. V dokumentu je zbraň popisována jako "podvodní plavidlo s vlastním pohonem“, které mohou nést dvě třídy ponorek, doplnil server. Torpédo by mělo mít údajně dosah až 10 000 kilometrů.

Jaderná torpéda, která by byla připevněna k ponorce, by byla schopná zamořit radioaktivitou celé oblasti, tak aby nemohla být využívána. Podle serveru Russia Today je zbraň očividně určena k tomu, aby si poradila s radary NATO a se současnými protiraketovými obrannými systémy. Zároveň by byla schopná poškodit důležitá zařízení na pobřeží nepřítele.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy