Moskva - Lapení a vyhoštění deseti ruských špionů, kteří žili roky pod falešnou identitou, umožnil zrádce v řadách ruské rozvědky (SVR).
Napsal to ruský deník Kommersant s tím, se jedná o muže, který řídil v zahraničí agenty bez diplomatického krytí a rozhodl se "přejít nad druhou stranu". Tedy emigrovat do USA.
Kommersant, který má obvykle přesné informace z kremelských zdrojů, označuje muže pouze jako plukovníka Ščerbakova.
Rozhodl se zůstat v USA krátce předtím, než tam přijel na návštěvu ruský prezident Dmitrij Medveděv. Američané se krátce poté odhodlali v červnu špiony zatknout, protože se obávali, že budou povoláni zpět do Ruska.
"Jde o výsledek zrady, a zrádci vždy končí špatně," prohlásil podle zdrojů Kommersantu ruský premiér Vladimir Putin.
Ruský deník cituje nejmenovaného představitele SVR, který tvrdí, že místo pobytu Ščerbakova je Rusům známo a že už k němu byl vyslán "Mercader".
Narážel tak na událost z roku 1940, kdy Stalin nařídil zavraždit v Mexiku Leona Trockého. Čin provedl španělský komunista a sovětský agent Ramon Mercader. Část života později strávil v Moskvě, kde je také pohřben.
Podle informací Kommersantu plukovník Ščerbakov sloužil v ruské rozvědce na území USA velmi dlouho.
V Moskvě se prý současně má za to, že vedení rozvědky udělalo chybu, když nijak nereagovalo na fakt, že dcera plukovníka už také delší dobu žila ve Spojených státech.
"Jak je možné, že příbuzný člověka na tak citlivém místě žije v zahraničí a nikoho to nezajímá," řekl Kommersantu zdroj, kterého deník označuje pouze písmenem "B".
Desítku špiónů Američané vyhostili do Ruska. Výměnou odešel do Ruska Igor Sutjagin, odsouzený na patnáct let za špionáž ve prospěch Spojených států. Spolu s ním i další tři lidé, odsouzení za špionáž.
Vlády obou zemí oznámily, že incident by neměl mít vážnější dopad na vztahy mezi velmocemi.