Nesledují nás? ptal se ruský špion. Už je za mřížemi

Martin Novák Martin Novák
29. 6. 2010 16:30
Rusko-americké zpepšení vztahů kalí odhalení deseti spolupracovníků ruské rozvědky v USA
Špioni Ruska u předběžného slyšení. Kresba: Reuters.
Špioni Ruska u předběžného slyšení. Kresba: Reuters. | Foto: Reuters

* USA sledovaly a nyní zatkly 10 lidí kvůli špionáži ve prospěch Ruska * Ruské ministerstvo zahraničí žádá vysvětlení * Studená válka je minulostí, ale špionáž mezi velmocemi ani zdaleka ne

Praha - Prezidenti Ruska a Spojených států Dmitrij Medveděv a Barack Obama se na sebe ještě na konci minulého týdne usmívali během schůzky ve Washingtonu, dokonce si v obyčejném fastfoodu dali s vyhrnutými rukávy u bílých košil hamburgery a kolu.

Usmívali se i v dubnu v Praze, když podepisovali dohodu o snížení počtu jaderných zbraní. Ruský prezident si liboval, jak to teď mezi oběma velmocemi dobře funguje.

Po dnešku v Moskvě ani Washingtonu moc důvodů k úsměvu není. Aféra s deseti zadrženými ruskými špiony ukazuje, že zase tak moc dobře to mezi velmocemi nefunguje.

Zájem i o drby

FBI sledovala údajně několik let skupinu lidí, kteří se pokoušeli přes různé kontakty a různými cestami získávat informace o americkém jaderném průmyslu, o vedení Ústřední zpravodajské služby (CIA), o politice USA vůči některých zemím světa a také sbírali nejrůznější "drby" z okolí Bílého Domu a Kongresu.

Obama a Medveděv na obědě v restauraci rychlého občerstvení ve Washingtonu.
Obama a Medveděv na obědě v restauraci rychlého občerstvení ve Washingtonu. | Foto: Reuters

Špioni žili na území USA mnoho let nenápadným životem, ovšem podle vyšetřovatelů je vycvičila ruská rozvědka SVR a vybavila je nejmodernějšími technologickými pomůckami na komunikaci a předávání zpráv.

"Studená válka sice dávno skončila, ale aktivita špionů je věčná. Tak to mezi velmocemi je a zřejmě vždy bude," soudí analytik agentury Reuters William Maclean.

Není zatím jasné, jak dlouho osoby, obviněné ze špionáže, v USA žily. Údajně měly nařízeno infiltrovat se do amerického prostředí a natolik se "amerikanizovat", aby nebudily žádné podezření.

Pasy Kanady, USA a Peru. Falešné

Mezi zatčenými jsou i manželské páry z New Yorku, Bostonu a státu Virginie poblíž Washingtonu. Zadržení mají pasy USA, Kanady a v jednom případě Peru. Všichni jsou ale ruskými občany, což odpoledne potvrdilo ruské ministerstvo zahraničí.

Ministerstvo žádá po Američanech vysvětlení, co to všechno má znamenat, ačkoliv vysvětlení bude asi žádat i americká strana po ruské.

"Nevysvětlili nám to, doufám, že to udělají. Elegantní je načasování té věci," řekl ironicky šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov s poukazem na Medveděvovu návštěvu USA minulý týden.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s Hillary Clintonovou.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s Hillary Clintonovou. | Foto: Reuters

Bývalý pracovník sovětské tajné služby KGB Oleg Gordijevskij, který i s částmi archívu uprchl na Západ, odhaduje, že v USA i jinde působí mnohem více ruských špionů.

"Jsou jich tady další desítky, stejně tak jako v západní Evropě. V Moskvě získali dojem, že jsou v bezpečí před odhalením a tak v posledních letech vyslali další a další agenty, I do Francie, Velké Británie, Německa," domnívá se Gordijevskij.

Špiony pomohla odhalit dvojice agentů FBI, kteří vystupovali jako američtí Rusové a podařilo se jim s některými podezřelými navázat kontakt. Důkazy prý existují i na záznamech telefonních hovorů a videokamer stejně tak jako v počítačích zatčených osob.

"Jsi si jistý, že nás nikdo nesleduje?" cituje agentura Reuters slova špiona při rozhovoru s agentem FBI v newyorské kavárně. Setkání si FBI nahrála.

Špion bez diplomatického krytí to má horší

Před soudem v New Yorku už stanulo pět z deseti zatčených, hrozí jim pět let vězení za špionáž, případně až dvacet let za praní špinavých peněz. Pravděpodobně se trestu nevyhnou, protože na rozdíl od špionů, kteří mají diplomatické krytí, se na ně nevztahuje diplomatická imunita a mohou být odsouzení na území státu, kde svoji činnost prováděli.

Budov bývalé sovětské KGB (dnes ruské FSB) na Lubjanském náměstí v Moskvě.
Budov bývalé sovětské KGB (dnes ruské FSB) na Lubjanském náměstí v Moskvě. | Foto: Martin Novák

Jedenáctý člen skupiny, který obstarával peníze, zajistila na základě žádosti Interpolu kyperská policie. Nalezla ho v hotelovém pokoji v Larnace krátce před tím, než se chystal odletět do Budapešti.

Vzrůstající aktivita ruských špionů a jejich snaha získávat informace z oblasti bezpečnosti, energetiky či vědeckého výzkumu tvoří už několik let hlavní část pravidelných výročních zpráv české Bezpečnostní a informační služby (BIS).

Loni česká vláda vyhostila kvůli špionáži dva ruské diplomaty, ruská strana odpověděla stejným krokem.

Současná aféra ale zřejmě nebude pro USA takovým šokem, jakým bylo odhalení vysoce postaveného pracovníka CIA Aldricha Amese jako sovětského a ruského agenta v roce 1994. Aldrich si odpykává trest doživotního vězení, protože Moskvě vyzrazoval jména amerických agentů v Sovětském svazu a poté v Rusku.

Bezpečnost prý nebyla ohrožena

V Rusku v roce 2000 odsoudili Američana Edmonda Popea ke 20 letům vězení za špionáž pro USA, která se týkala jaderných ponorek a torpéd. Putin mu udělil milost.

Desítka včera zadržených lidí ovšem není obviněna ze snahy získat tajné materiály, jejichž vyzrazení by ohrozily americkou bezpečnost, připomíná list New York Times.

 

Právě se děje

Další zprávy