Moskva - Málokdo asi čekal, že by se mezi prvními jmény, která budou kondolovat k úmrtí Václava Havla, objevilo to Vladimira Putina.
Kreml k jeho smrti nevydal žádné prohlášení, mlčí rovněž Putinův mluvčí. Havel Putina v minulosti často otevřeně kritizoval.
Michail Gorbačov kondoloval v pondělí odpoledne, podle informací Aktuálně.cz kvůli nemoci. Havla nicméně ocenil jako státníka trvale oddaného nejvyšším humanistickým hodnotám a otevřeného konstruktivnímu, hlubokému dialogu.
"S Václavem Havlem jsem se setkával v různých politických a životních situacích," připomněl v kondolenčním dopisu, jenž je adresován současnému prezidentu Václavu Klausovi.
"Debatovali jsme otevřeně, nevyhýbali jsme se sporům. Rozešli jsme se ale tehdy v dobrém, našli jsme společnou řeč, a co je hlavní - našli jsme cestu k řešení problémů, které byly životně důležité pro oba státy," zavzpomínal Gorbačov.
Intelektuálové před politiky
Úmrtí posledního československého a prvního českého prezidenta každopádně otřáslo spíše ruskými intelektuálními kruhy než politiky. Státní prokremelské kanály o Havlovi hovořily jako o politikovi, dramaturgovi či "symbolu osvobození východoevropských států od komunismu".
Havlovy aktivity na poli obrany lidských práv zmínit opomněly.
Havel je pro současné Rusko málo známá osobnost. Jako politika si ho Rusové pamatují hlavně coby zastánce Ameriky a jako kritika ruského režimu, který podporoval jeho oponenty.
Ruští liberálové Havla naopak považují za morální autoritu a osobnost, která dokázala, že režim lze odstranit nekrvavou cestou.
Český Sacharov
"Pro mě osobně to je ohromná ztráta," řekl Aktuálně.cz Vitalij Jaroševskij z deníku Novaja gazeta. Havel byl podle něj pro jeho list morální autoritou a oporou.
Ruská Novaja gazeta byla fakticky posledním zahraničním sdělovacím prostředkem, kterému Havel dal před svou smrtí interview.
"Po parlamentních volbách jsme stáli před obtížným problémem: Máme vyzývat lidi, aby vyšli demonstrovat proti jejich výsledkům, nebo se starat spíš o to, aby vznikla nějaká systémová opozice, která by mohla zahájit dialog s vládou? Poprosil jsem už tehdy velmi těžce nemocného Václava Havla, aby nám na naše otázky odpověděl. On nám vždy vycházel vstříc, a proto jsme ho v našem deníku považovali a považujeme za přítele. To není žádný řečnický obrat, to je pravda," říká.
Jaroševskij vystudoval Karlovu univerzitu a v 90. letech pracoval v Praze jako zpravodaj ruské agentury ITAR-TASS. Sám se s Havlem několikrát setkal a udělal s ním několik rozhovorů.
"Abych pravdu řekl, závidím Čechům takou vůdčí osobnost. My jsme takovou osobnost neměli, nemáme a těžko bude mít. Nebál bych se ho nazvat českým Sacharovem," přirovnal novinář bývalého prezidenta k přednímu sovětskému disidentovi.
Havla si vážil, protože se nikdy, ani v maličkostech nezpronevěřil svým zásadám a principům. Havel se podle něj stal symbolem České republiky ve světě.
"Díky Václavu Havlovi se nejdříve Československo a poté Česká republika dostaly do prvních řad světové politiky. To je to, čemu se říká role osobnosti v dějinách. A jeho role byla obrovská. Jsem přesvědčen, že Havel byl pro mnohé lidi ve světě i v Rusku zosobněním Česka," vysvětluje výbornou češtinou Jaroševskij.
Inspirace pro opozici
"Václav Havel je pro mě příkladem politika s bezúhonnou pověstí, vyvracejícího všechny stereotypy panující o politice v Rusku. On dokázal, že politika není špinavá záležitost, že se představitel inteligence může postavit do čela protestního hnutí v autoritativní zemi a dosáhnout úspěchu," říká mladá univerzitní lektorka Valentina.
Pro Valentinu je důležité, že Havel přišel k moci právě s pomocí nenásilných protestů a během změny režimu nebyla prolita krev.
"Ve spojitosti s posledními událostmi v Rusku se velmi často objevuje otázka, jestli máme čekat, až se objeví náš Havel, nebo nás ke změně má vést méně důstojná osobnost."
Neznámý
Pro většinu Rusů je přesto Havlovo jméno prakticky neznámé. Starší generace ho má v povědomí jako hlavu českého státu, ta mladší Havla zná, pouze pokud studuje český jazyk.
"O Havlovi toho moc nevím," otevřeně přiznává bohemistka Anna. "Znala jsem ho jako spisovatele, disidenta, který se po sametové revoluci stal prezidentem. Nic osobního jsem k němu necítila. Byl pro mě zkrátka historická osobnost a coby historická osobnost ve mně budí respekt," říká.
Havla podle ní v Rusku zná jen inteligence a vzdělaní lidé.
"Inteligence bohužel netvoří v Rusku většinu. Co o něm dnes ví starší generace? Těžko soudit. Co se ale týče mladých, Havlovu osobnost znají pouze bohemisté."