Moskva (od naší spolupracovnice) - Stát se enklávou Evropské unie v Rusku by chtěla obec Domodědovo. Už vyhlásila nezávislost na Ruské federaci.
Zhruba 30 kilometrů od Moskvy vznikla z iniciativy tamních obyvatel Ruská demokratická republika, která usiluje o zvláštní status na protest proti zvůli místních správních orgánů. Příští rok chystá referendum, které má rozhodnout o osudu svérázné struktury.
Obyvatelé obce se podle ruských médií obrátili na všechny státy Evropské unie, aby uznaly jejich právo na sebeurčení. Žádost o uznání nové "republiky" zaslali prý také ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
Reakce oficiálních struktur na potenciální "ostrůvek Evropské unie" v srdci Ruska zatím nejsou známy.
"Obyvatelé Domodědova se v jednom okamžiku stali hosty na vlastním území, které ovládly kriminální struktury, oligarchové a zkorumpovaný režim. Vládne tady zločinecký řád, místní lidé musí platit poplatky za průjezd silnicemi, používání vody i sbírání hub a lesních plodů. Na majetek občanů se podnikají zlodějské útoky," tvrdí jeden u iniciátorů, advokát Jevgenij Archipov z Asociace ruských advokátů pro lidská práva.
Nová "republika" má podle aktivistů vlastní vlajku i znak. Hlásí se k ní zatím asi 500 sympatizantů. Podle aktivistky Valerije Caturovové iniciativní skupina požaduje "návrat lesů, řek a jezer do vlastnictví lidu".
"Separatisté" tvrdí, že nemají v úmyslu narušit celistvost Ruské federace. Chtěli by prý i nadále zůstat její součástí, ovšem se zvláštním statusem. Zároveň ale touží i po tom, aby "republika" byla integrována do EU a uznána dalšími státy.
Od Evropské unie si navíc slibují, že je ochrání před zvůlí ruských orgánů.
"Bude to autonomní republika v rámci Ruské federace, která bude mít zvláštní status. Nechceme narušovat svrchovanost a územní celistvost Ruska. Chceme jen, aby naši lidé měli vlastní řídící orgány, které budou bránit jejich zájmy. Chceme, aby obyvatelé sami volili svou vládu, policii a úředníky, kteří nebudou zkorumpováni a nebudou poslouchat oligarchy a mafiánské skupiny, jež si rozdělily naše pole, lesy a vodojemy," citoval list Kommersant jednoho z protagonistů.
Aktivisté přiznávají, že za "bláznivým nápadem" s republikou je snaha upoutat mezinárodní pozornost. A upozornit na problém, kterým trpí nejen vesnice kolem Moskvy.
Podle nich jsou lidé násilně vyháněni ze svých obydlí v zájmu lukrativní výstavby, ze které mají prospěch arogantní boháči i úředníci.
Připomínají, že už v roce 2007 se vyslovili proti stavbě zpoplatněné silnice ve své obci. Úřady však prý jejich stanovisko ignorovaly a kriminální struktury nyní vymáhají poplatky nejen za průjezd silnicí. Vesničané se prý nemohou volně pohybovat, obecní pozemky si totiž rozdělili pochybní podnikatelé, kteří je označují za soukromý majetek.
Nároky si ale také dělají na nedaleké letiště Domodědovo, které je jedním z největších v Rusku a přistávají tam letadla z celého světa. Proslulo mimo jiné teroristickým útokem z ledna loňského roku, kdy tam zemřelo 37 lidí.
Iniciátoři změn plánují "znárodnění" letiště a z pronájmu pak chtějí financovat vlastní ekonomiku.