Rus se na zapadlém účtu pochlubil videem z války. Natočil i těžkou ztrátu okupantů

mk mk
30. 4. 2024 9:18
Záběry, které kolují po sociálních sítích, natočil ruský voják na okupovaném území Ukrajiny. Podařilo se mu, a zdá se, že omylem, zaznamenat výbuch vlastní samohybné houfnice 2S5 Hyacint-S.
Rus natáčel vlastní houfnici, ta náhle explodovala. Byli jsme to my, tvrdí Ukrajinci. | Video: Aktuálně.cz/X/Naalsio

K explozi zbraně mělo dojít v Luhanské oblasti na ukrajinském Donbase. Podle serveru Newsweek není ale jasné, co výbuch způsobilo a zda byl dělostřelecký systém fatálně poškozen. Video pochází z poměrně zapadlého telegramového účtu ruského vojáka. Vzhledem k opadaným stromům vzniklo nejspíše na konci zimy nebo začátkem jara.

Minulý týden ukrajinské ministerstvo obrany sdílelo video, které podle něj ukazuje střelbu z amerického systému HIMARS právě na ruskou houfnici 2S5 Hyacint-S v zalesněné oblasti. Klip, který je zjevně natočen na jiném místě, je připisovaný jednotkám pro speciální operace, podle kterých byla ruská houfnice poškozena. 

Hyacint využívá podvozek upravený z raketového systému země-vzduch 2K11 Krug s dobrou průchodností terénem a může nést 30 nábojů ráže 152 mm s dosahem 28 kilometrů nebo až 40 kilometrů s projektily s pomocí raket. Na konci 70. let šlo o jednu z nejlepších houfnic světa.

Dělostřelectvo patří pro obě strany v době ruské agrese mezi klíčový druh vojska. Kvůli nedostatku munice bylo v poslední době ukrajinské dělostřelectvo schopné vypálit desetkrát méně střel než Rusové. "Moskva nás bude každý den vytlačovat," komentoval nedávno tento stav ukrajinsky prezident Volodymyr Zelenskyj.

Žádosti o munici zesílily v době, kdy ukrajinští představitelé varovali, že se Rusko připravuje na letní ofenzivu. "Problémy začnou v polovině května," řekl Kyrylo Budanov, šéf ukrajinské vojenské zpravodajské služby GUR, pro ukrajinskou BBC.

Analytici nicméně předpokládají, že se situace pro napadenou zemi zlepší po schválené americké pomoci v hodnotě více než 60 miliard dolarů a po dodávce dělostřelecké munice od evropských partnerů, jejichž koalici vede Česko. Velkou letní ofenzivu tak bude muset Rusko patrně přehodnotit.

Tahle fáze války může skončit už letos. Analytik varuje před "manévry" v Kyjevě. (Celý článek s videem zde)

Odvaha a odhodlání je k ničemu. Když nemáte munici, prohrajete, říká analytik Michael Clarke | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy