reklama
 
 

Rumunsko volí novou hlavu státu, nejvyšší šance má premiér

Aktualizováno 2. 11. 2014 22:45
Dosavadní prezident Basescu je v čele této balkánské země už druhé volební období a znovu kandidovat nemohl.

Bukurešť - Dosavadní sociálnědemokratický rumunský premiér Victor Ponta zvítězil v nedělním prvním kole prezidentských voleb. Ve druhém kole, které bude 16. listopadu, se utká se starostu města Sibiu Klausem Johannisem. Vyplývá to z průzkumu mezi voliči při odchodu z volebních místností.

Hlasování se zúčastnilo 52,3 procenta oprávněných voličů. První oficiální výsledky mají být oznámeny v pondělí brzy ráno.

Dvaačtyřicetiletý Ponta získal mezi 38 a 40 procenta hlasů, zatímco jeho pravicový soupeř, etnický Němec Johannis, si připsal 31 až 32 procenta, ukazují podle agentury AFP odhady. Nikdo tak nezískal nadpoloviční většinu hlasů, a proto se oba nejsilnější kandidáti utkají ve druhém kole.

Současný pravicový prezident Traian Basescu je v čele této balkánské země už druhé volební období a znovu kandidovat nemohl.

Hlavní téma? Korupce

Předvolební kampani dominovalo zejména téma korupce, s níž se Rumunsko dlouhodobě potýká. Do souboje se zapojil i současný prezident Basescu, který premiéra Pontu obvinil, že byl v letech 1997 až 2001 tajným agentem rozvědky SIE.

Podle předvolebních průzkumů měl největší šanci právě současný premiér, sociální demokrat Victor Ponta.

Ačkoli dvaačtyřicetiletého rumunského premiéra favorizují všechny průzkumy veřejného mínění, nezíská zřejmě levicový politik nadpoloviční většinu hlasů nutnou k tomu, aby se prezidentem stal už po prvním kole. Ve druhém kole, které se uskuteční za dva týdny, se tak pravděpodobně utká s kandidátem pravicové opozice a starostou města Sibiu Klausem Iohannisem.

Podle předvolebních průzkumů by Ponta mohl získat kolem 40 procent hlasů, etnický Němec Iohannis asi 30 procent. Žádný další ze 14 registrovaných kandidátů, mezi nimiž jsou i dvě ženy, podle všeho dvojici hlavních favoritů neohrozí.

2. 11. 2014 11:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama