Rumunsko volí novou hlavu státu, nejvyšší šance má premiér

Aktualizováno 2. 11. 2014 22:45
Dosavadní prezident Basescu je v čele této balkánské země už druhé volební období a znovu kandidovat nemohl.
Záběr z předvolebního mítinku rumunského premiéra Victora Ponty.
Záběr z předvolebního mítinku rumunského premiéra Victora Ponty. | Foto: Reuters

Bukurešť - Dosavadní sociálnědemokratický rumunský premiér Victor Ponta zvítězil v nedělním prvním kole prezidentských voleb. Ve druhém kole, které bude 16. listopadu, se utká se starostu města Sibiu Klausem Johannisem. Vyplývá to z průzkumu mezi voliči při odchodu z volebních místností.

Hlasování se zúčastnilo 52,3 procenta oprávněných voličů. První oficiální výsledky mají být oznámeny v pondělí brzy ráno.

Dvaačtyřicetiletý Ponta získal mezi 38 a 40 procenta hlasů, zatímco jeho pravicový soupeř, etnický Němec Johannis, si připsal 31 až 32 procenta, ukazují podle agentury AFP odhady. Nikdo tak nezískal nadpoloviční většinu hlasů, a proto se oba nejsilnější kandidáti utkají ve druhém kole.

Usmívající se prezident Traian Basesku. Účast pouhých 44 procent voličů v referendu pro něj znamená vítězství a pokračování v prezidentské funkci do roku 2014.
Usmívající se prezident Traian Basesku. Účast pouhých 44 procent voličů v referendu pro něj znamená vítězství a pokračování v prezidentské funkci do roku 2014. | Foto: Reuters

Současný pravicový prezident Traian Basescu je v čele této balkánské země už druhé volební období a znovu kandidovat nemohl.

Hlavní téma? Korupce

Předvolební kampani dominovalo zejména téma korupce, s níž se Rumunsko dlouhodobě potýká. Do souboje se zapojil i současný prezident Basescu, který premiéra Pontu obvinil, že byl v letech 1997 až 2001 tajným agentem rozvědky SIE.

Podle předvolebních průzkumů měl největší šanci právě současný premiér, sociální demokrat Victor Ponta.

Ačkoli dvaačtyřicetiletého rumunského premiéra favorizují všechny průzkumy veřejného mínění, nezíská zřejmě levicový politik nadpoloviční většinu hlasů nutnou k tomu, aby se prezidentem stal už po prvním kole. Ve druhém kole, které se uskuteční za dva týdny, se tak pravděpodobně utká s kandidátem pravicové opozice a starostou města Sibiu Klausem Iohannisem.

Podle předvolebních průzkumů by Ponta mohl získat kolem 40 procent hlasů, etnický Němec Iohannis asi 30 procent. Žádný další ze 14 registrovaných kandidátů, mezi nimiž jsou i dvě ženy, podle všeho dvojici hlavních favoritů neohrozí.

 

Právě se děje

před 15 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy