Rumunsko volí novou hlavu státu, nejvyšší šance má premiér

Aktualizováno 2. 11. 2014 22:45
Dosavadní prezident Basescu je v čele této balkánské země už druhé volební období a znovu kandidovat nemohl.
Záběr z předvolebního mítinku rumunského premiéra Victora Ponty.
Záběr z předvolebního mítinku rumunského premiéra Victora Ponty. | Foto: Reuters

Bukurešť - Dosavadní sociálnědemokratický rumunský premiér Victor Ponta zvítězil v nedělním prvním kole prezidentských voleb. Ve druhém kole, které bude 16. listopadu, se utká se starostu města Sibiu Klausem Johannisem. Vyplývá to z průzkumu mezi voliči při odchodu z volebních místností.

Hlasování se zúčastnilo 52,3 procenta oprávněných voličů. První oficiální výsledky mají být oznámeny v pondělí brzy ráno.

Dvaačtyřicetiletý Ponta získal mezi 38 a 40 procenta hlasů, zatímco jeho pravicový soupeř, etnický Němec Johannis, si připsal 31 až 32 procenta, ukazují podle agentury AFP odhady. Nikdo tak nezískal nadpoloviční většinu hlasů, a proto se oba nejsilnější kandidáti utkají ve druhém kole.

Usmívající se prezident Traian Basesku. Účast pouhých 44 procent voličů v referendu pro něj znamená vítězství a pokračování v prezidentské funkci do roku 2014.
Usmívající se prezident Traian Basesku. Účast pouhých 44 procent voličů v referendu pro něj znamená vítězství a pokračování v prezidentské funkci do roku 2014. | Foto: Reuters

Současný pravicový prezident Traian Basescu je v čele této balkánské země už druhé volební období a znovu kandidovat nemohl.

Hlavní téma? Korupce

Předvolební kampani dominovalo zejména téma korupce, s níž se Rumunsko dlouhodobě potýká. Do souboje se zapojil i současný prezident Basescu, který premiéra Pontu obvinil, že byl v letech 1997 až 2001 tajným agentem rozvědky SIE.

Podle předvolebních průzkumů měl největší šanci právě současný premiér, sociální demokrat Victor Ponta.

Ačkoli dvaačtyřicetiletého rumunského premiéra favorizují všechny průzkumy veřejného mínění, nezíská zřejmě levicový politik nadpoloviční většinu hlasů nutnou k tomu, aby se prezidentem stal už po prvním kole. Ve druhém kole, které se uskuteční za dva týdny, se tak pravděpodobně utká s kandidátem pravicové opozice a starostou města Sibiu Klausem Iohannisem.

Podle předvolebních průzkumů by Ponta mohl získat kolem 40 procent hlasů, etnický Němec Iohannis asi 30 procent. Žádný další ze 14 registrovaných kandidátů, mezi nimiž jsou i dvě ženy, podle všeho dvojici hlavních favoritů neohrozí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy