Bývalý rumunský premiér Nastase byl propuštěn z vězení

ČTK ČTK
21. 8. 2014 22:35
Nastaseho odsoudili za přijímání úplatků v letech 2000 až 2004.
Nastase hovoří s novináři po propuštění z vězení.
Nastase hovoří s novináři po propuštění z vězení. | Foto: Reuters

Bukurešť - Bývalého rumunského premiéra Adriana Nastaseho, který byl letos v lednu odsouzen za korupci, propustili předčasně z vězení. Informovala o tom agentura AP. Nastaseho odsoudili za přijímání úplatků při výkonu funkce předsedy vlády v letech 2000 až 2004.

Expremiér se stal vůbec nejvyšším představitelem země od roku 1989, který byl kdy poslán do vězení. Když mu soud v roce 2012 udělil dvouletý trest za nelegální získávání prostředků pro nakonec neúspěšnou prezidentskou kampaň, Nastase se zřejmě pokusil o sebevraždu a postřelil se do krku. Utrpěl ale jen lehká zranění.

Následně ho pustili, ale letos v lednu byl odsouzen znovu za přijímání úplatků v celkové výši 630 000 eur (17,5 milionu Kč). Dostal je ve formě nezákonného dovozu bytového zařízení z Číny a nezaplacených prací, které na jeho dvou nemovitostech provedla společnost BTP, jejíž vlastník byl následně jmenován do čela Inspekce veřejných prací.

Nyní soud rozhodl o jeho propuštění vzhledem k tomu, že mu je už 64 let, a také vzhledem k jeho dobrému chování ve vězení. Na devět let má zakázáno vykonávat jakoukoli veřejnou funkci.

 

Právě se děje

před 22 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy