Rumunsko zasáhl "skandál Microsoft". Ministři brali úplatky

Martin Novák Martin Novák
4. 10. 2014 9:00
Místní firma prodávala státu předražené licence na produkty Microsoftu.
Záběr z předvolebního mítinku rumunského premiéra Victora Ponty.
Záběr z předvolebního mítinku rumunského premiéra Victora Ponty. | Foto: Reuters

Bukurešť – Rumuni v listopadu zvolí nového prezidenta a hlavní favorit – současný sociálnědemokratický premiér Victor Ponta – inkasoval překvapivou ránu.

Ne od svého soupeře, ale od protikorupční policie. Při vyšetřování skandálu s prodejem předražených licencí na produkty firmy Microsoft narazila na indicie, že premiér v kauze figuroval a věděl o tom, že se někteří politici a byznysmeni nezákonně obohatili.

O co jde: Vláda před více než deseti lety rozhodla o tom, že rumunské školy a některé jiné státní instituce vybaví počítačovou technikou. Licence na prodej některých produktů Microsoftu získala v Rumunsku místní firma Fujitsu Siemens Computers. Bez výběrového řízení.

Protikorupční policisté výslechem svědků a studováním dokumentů zjistili, že stát kupoval od firmy za přemrštěnou cenu a část peněz z toho plynula na účty politiků. Například bývalých ministrů financí nebo školství.

Cena, za kterou stát vybavení koupil, byla podle policistů o třicet až čtyřicet procent vyšší, než by měla být. V kapsách a na účtech politiků a státních úředníků skončilo přes sedmdesát milionů lei (více než 430 milionů korun).

"Šok, způsobený touto kauzou, bude mít velký dopad na volby. Vzroste cynismus, protože všechny hlavní politické strany se zdají být skandálem ve větší či menší míře postiženy,“ řekla serveru Euobserver.com Laura Stefanová z nevládní organizace pro boj s korupcí Expert Forum.

Policie podezírá z nezákonného jednání celkem devět bývalých ministrů z několika vlád od roku 2004, kdy byl kontrakt podepsán.

Ponta sám není vyšetřován, ale z výpovědí vyplývá, že se v roce 2004 sešel s ředitelem firmy Fujitsu Siemens Computers. Ten nynějšího premiéra žádal, aby se zasadil o podpis smlouvy se státem a nabízel mu výhodně počítače pro mládežnickou organizaci sociálně-demokratické strany, kterou Ponta tehdy vedl.

Organizace počítače skutečně dostala.

Kuriózní je, že Ponta byl v roce 2000 jmenován předsedou Výboru pro boj proti praní špinavých peněz, založeného tehdejším premiérem Adrianem Nastasem.

Ponta by podle dosavadních průzkumů měl vyhrát první kolo voleb s více než čtyřiceti procenty hlasů. Jeho hlavní konkurent a společný kandidát pravice Klaus Iohannis za ním zaostává o více než deset procent.

Průzkumy však byly provedeny před zveřejněním nových zjištění v kauze předražených licencí Microsoftu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy