Rumuni nevěří na vstup do EU v roce 2007

Simona Holecová
2. 11. 2005 14:14
Bukurešť - Rumuni jsou skeptičtější, než bývali Češi. Většina z nich nevěří, že jejich země vstoupí v roce 2007 do Evropské unie.

Právě rumunská skepse je hlavním motivem průzkumu veřejného mínění prestižního Gallupova institutu, jehož výsledky dnes zveřejnil bukurešťský tisk.

Ve vstup Rumunska do evropského unie v roce 2007 jak plánuje místní vláda věří jen 34 procent dotázaných. Dalších 17 procent na tuto otázku nemělo vlastní názor.

Přes čtvrtinu oslovených soudí, že Rumunsko vstoupí do EU v roce 2008 až 2009. Dalších jedenáct procent je pak ještě pesimističtějších. Tipují rok 2010.

Oni nás tam nechtějí

Hlavní problém případného odložení rumunské integrace do EU vidí lidé v pomalé práci svých zákonodárců. Jmenovali zejména opožděné reformy justice a vysokou míru korupce prolezlé prakticky do všech oblastí života.

Zásadní překážku vidí druhá nejpočetnější skupina dotázaných v nechuti lidí z již členských zemí vzít je do klubu. Rumuni soudí, že většina Evropanů je v seskupení nechce.

Třetím důvodem pro pozdější datum vstupu je podle dotázaných skutečnost, že rumunská zahraniční politika je orientována příliš proamericky a proto vzbuzuje u hlavních evropských mocností určitý odpor.

Češi špatně tipovali

V porovnání s Čechy jsou tak Rumuni výrazně skeptičtější.

Česká vláda si pozvánku do unie podala v roce 1996. Jak veřejnost, tak politická reprezentace nepředpokládala, že by země do EU vstoupala později než v roce 2000.

Ještě v létě 1998 tak například při návštěvě Bruselu prohlásil tehdejší prezident Václav Havel, že o roku 2000 coby datu rozšíření nepochybuje. "Přesvědčil jsem se, že tu panuje všeobecná shoda, že Česká republika by měla být do roku 2000 řádným členem EU. Jen mne zlobí, že postup ratifikačního procesu asociačních dohod je tak pomalý," řekl Havel.

Jediný, kdo v 90. letech tipoval téměř přesně, byl někdejší vrchní vyjednávač s EU Pavel Telička. V lednu roku 1996 sdělil časopisu Týden, že vstup očekává nejdříve v roce 2004 či 2005. "Ta jednání budou nesmírně složitá a dlouhá. Pokud skončí úspěšně, naváže na několikaměsíční proces ratifikace v zemích EU. Já považuji za nejzazší termín rok 2005."

 

Právě se děje

Další zprávy