Lagos - Rumun unesený ve středu z ropného tankeru u pobřeží Nigérie byl dnes propuštěn na svobodu.
S odvoláním na mluvčího nigerijské armády o tom informovala agentura Reuters.
Ozbrojenci napadené plavidlo se čtyřmi tisíci tun nafty vážně poškodili. Hnutí za osvobození delty Nigeru (MEND), které je v současné době nejaktivnější skupinou vzbouřenců na ropu bohaté oblasti delty řeky Niger, oznámilo, že za útokem stojí jedna z ozbrojených skupin, které jsou s hnutím spřízněné.
Už ve středu přitom avizovalo, že bude usilovat o to, aby byl unesený Rumun bez újmy na zdraví propuštěn.
„Tento poslední útok by měl vyslat jasnou zprávu ropným společnostem, …že jedinou možností pro zastavení útoků je spravedlnost," stojí v prohlášení MEND.
O víkendu ozbrojenci v oblasti napadli a vyplenili další tanker, provozovaný společností Royal Dutch Shell.
Podle reportéra BBC v Nigérii nejsou útoky na tankery v oblasti příliš časté. Ozbrojenci se zaměřují spíše na menší plavidla ropných společností blíže k pobřeží. Dlouhodobým problémem je ale pirátství u nigerijských břehů i nízká bezpečnost a násilnosti v oblasti delty řeky Niger, uvádí BBC.
Vzbouřenci požadují podíl na ziscích z těžby
MEND a některá další hnutí v oblasti tvrdí, že usilují o vyšší podíly ze zisků z ropy pro lidi přímo v místech, kde se surovina těží už několik desetiletí a kde leží jedna z největších nalezišť ropy v Africe. V oblasti je stále problémem nedostatek pitné vody a špatná infrastruktura. Vzbouřenecká hnutí protestují také proti ničení životního prostředí.
Útoky na ropná zařízení a únosy cizinců chce MEND podle slov svých nejvyšších představitelů upozornit svět na chudobu a další problémy oblasti.
V oblasti delty Nigeru je přítomna řada dalších ozbrojených skupin, které získávají peníze únosy, vydíráním a krádeží ropy, uvádí BBC.
Nigerijský prezident Umaru Yar'Adua přislíbil napomoci obyvatelstvu v deltě Nigeru rozvojovými projekty. Zároveň prohlásil, že vláda bude usilovat o potírání kriminálních skupin v oblasti. Problémy na ropu bohaté oblasti má řešit zvláštní ministerstvo.
Vůdce hnutí MEND Henry Okah je ve vazbě a čelí obvinění z velezrady, terorismu, pašování zbraní a jiných zločinů. Další představitelé MEND požadují propuštění svého lídra a tvrdí, že se situace obyvatelstva v deltě Nigeru dosud nezlepšila.
Od roku 2006 bylo v oblasti uneseno více než 200 lidí, především cizinců - většina z nich byla po určité době propuštěna. Kvůli špatné bezpečnostní situaci těžařské společnosti musely omezit produkci. V důsledku toho Nigérie také přišla o pozici největšího ropného producenta Afriky. Předstihla ji totiž Angola.
Více o konfliktu v Deltě Nigeru čtěte v podrobnějším článku: Ropa deltě Nigeru nepřinesla bohatství. Jen násilí |