Rukojmí utekl somálským únoscům, když spali

Naďa Straková, Lucie Kalivodová
26. 8. 2009 17:05
Po měsíci a půl v zajetí se dostal na svobodu francouzský bezpečnostní poradce
Únosci Francouze odvlekli z hotelu Sahafi v centru somálského Mogadiša do části města, kterou ovládají islamistické milice.
Únosci Francouze odvlekli z hotelu Sahafi v centru somálského Mogadiša do části města, kterou ovládají islamistické milice. | Foto: Reuters

* Únosci z Hizbal Islám se podle slov uneseného starali o něj dobře * Údaje, že měl rukojmí při útěku zabít tři ozbrojence, se nepotvrdily

Paříž/Mogadišo - Jednomu z francouzských rukojmích, které unesla 14. července skupina ozbrojenců z hotelu Sahafi v centru somálského Mogadiša, se podařilo utéct.

Osud druhého zadržovaného není v tuto chvíli jasný. Francouzské ministerstvo zahraničí uvedlo, že muž je stále v zajetí. Popřelo také, že by při útěku Marca Aubriereho došlo k nějakému násilnému střetu, jak tvrdily předchozí zprávy.

"Cítím se dobře, lépe než například včera, těším se na svou rodinu," cituje BBC nyní již bývalého rukojmího skupiny Hizbal Islám, který šel pět hodin pěšky, než se dostal k prezidentskému paláci.

BBC uvedl, že únosci z Hizbal Islám s ním zacházeli dobře a dokonce jej i "dobře krmili". Nevyvíjeli na něj žádný nátlak a ani mu prý nehrozili zabitím.

"Utekl jsem včera v noci. Členové hlídky, které na mě měli dohlížet, byli ospalí a hned usnuli," vyprávěl o své anabázi stanici BBC Marc Aubriere. "Nikoho jsem ale při útěku nezabil, ani nezranil," popřel dřívější zprávy o tom, že měl zabít tři ozbrojence.

Foto: Reuters

Druhý muž je v zajetí radikálnější skupiny Al-Šabáb. Ta je nechvalně proslulá popravami před kamerami. Obě skupiny ovládají jižní část Somálska a hlásí se k Al-Káidě.

Unesení muži v zemi pracovali jako bezpečnostní poradci. Byli členy týmu, který v Somálsku školí příslušníky tamních vládních bezpečnostních sil bojujících v oblasti proti rebelům.

Únosci je odvlekli z hotelových pokojů do části města, kterou ovládají islamistické milice. Podle AFP byli muži ihned odděleni a zadržováni dvěma různými ozbrojenými gangy.

Francie v červenci zvažovala, že vyšle do Somálska speciální komando, které by muže osvobodilo. K akci ale nakonec nedošlo.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Další zprávy