Bude Somálsko útočištěm extremistů? Boje sílí

Zdeněk Mihalco
17. 5. 2009 17:15
Extremisté zahájili útok na somálskou metropoli
Islamistický bojovník během přestřelky v Mogadišu.
Islamistický bojovník během přestřelky v Mogadišu. | Foto: Reuters

Mogadišo - Po měsících nadějí, že by se situace ve východoafrickém Somálsku mohla alespoň částečně stabilizovat, se země opět propadla do chaosu.

Radikální skupiny zahájily útok na metropoli Mogadišo. Vládě loajální jednotky podporované vojáky Africké unie drží ve městě jen několik ulic a rostou obavy, že radikálové - kterým vyjadřují podporu hlavní představitelé teroristické sítě Al-Káida - Somálsko ovládnou a země se stane definitivně bezpečným útočištěm pro radikální islamisty.

Radikálové útočí na metropoli

Somálsko nemá funkční vládu od počátku devadesátých let. Od té doby o moc soupeří různé klany a ozbrojené skupiny, státní aparát nefunguje.

Naděje na znovusjednocení země vyvolalo na počátku tohoto roku zvolení umírněného islamisty Šarífa Šejcha Ahmeda prezidentem. Některé skupiny povstalců souhlasily se začleněním do nové vlády.

Foto: Aktuálně.cz

V dubnu se konala mezinárodní dárcovská konference pro Somálsko, jejíž účastníci přislíbili vládě více než 250 milionů dolarů na nákup vojenské výbavy a obnovu země.

V posledních měsících se navíc na Somálsko začala zaměřovat pozornost západních médií, a to zejména kvůli problému pirátství u somálských břehů, které je právě důsledkem nefunkčního státního aparátu.

Jednání se somálskou vládou však odmítá zejména radikální islamistická skupina Šabáb, kterou Spojené státy obviňují z napojení na teroristickou síť Al-Káida. 

Především tito ozbrojenci v posledních měsících ovládali jižní část Somálska a před více než týdnem zahájili útok na metropoli Mogadišo. Do bojů v hlavním městě i dalších oblastech se zapojily i některé další militantní skupiny.

Během posledního kola bojů zemřely desítky lidí, stovky byly zraněny a desetitisíce civilistů utekly z metropole.

Bojovníci hlásící se ke skupině Šabáb podle dostupných zpráv nyní obsadili jedno z klíčových měst Jowhar ležící severně od Mogadiša.

"Víme, že (radikálové) rozmístili mnoho bojovníků a jsou připraveni na finální útok. Ale nikdy nezvítězí," citovala před několika dny tisková agentura AFP vládního představitele specializujícího se na bezpečnost Ahmeda Dahíra.

V řadách extremistů bojují podle OSN stovky cizinců

Podle redaktorky tiskové agentury AP Elizabeth Kennedyové, která se soustředí na východní Afriku, vláda podporovaná Západem nyní "bojuje o přežití". Podle Kennedyové se zdá, že džihádisté usilují o úplnou kontrolu nad zemí a o rozšíření svého vlivu mezi etnickými Somálci i za hranicemi Somálska.

To tvrdí i AP citovaný specialista na Afriku Ted Dagne, podle kterého chtějí radikálové exportovat svůj vliv mezi Somálce v Etiopii, Keni a Džibutsku. To by mohlo znamenat vážnější destabilizaci regionu.

Více než 4000 mírových vojáků má nyní v Somálsku Africká unie, která podporuje somálskou vládu. Vlády členských zemí OSN dosud nepodpořily vznik mírové mise OSN v Somálsku.
Více než 4000 mírových vojáků má nyní v Somálsku Africká unie, která podporuje somálskou vládu. Vlády členských zemí OSN dosud nepodpořily vznik mírové mise OSN v Somálsku. | Foto: Reuters

Zvláštní zástupce OSN pro Somálsko Ahmedu Abdallah nyní prohlásil, že v řadách radikálů bojuje více než 300 ozbrojenců z jiných zemí. Ke svržení somálské vlády vyzval i Usáma bin Ládin.

Rada bezpečnosti OSN rovněž vyjádřila znepokojení nad informacemi, podle kterých Eritrea vojensky podporuje povstalecké skupiny v Somálsku. Eritrejská vláda taková obvinění odmítá.

Islamisté ovládali většinu Somálska už v roce 2006, od moci je však odstavila armáda sousední Etiopie, která do Somálska v prosinci 2006 podnikla invazi. Mezi Somálci nepopulární etiopská vojska se ze Somálska stáhla na přelomu minulého a letošního roku.

 

Právě se děje

Další zprávy