Rozvodů v Polsku přibývá, může za to práce na Západě?

Zdeněk Mihalco
24. 2. 2009 17:35
Rozvodovost v posledních 7 letech stoupla takřka na dvojnásobek
Kvůli ekonomické krizi v Británii ubývá práce pro cizince a ti se vracejí domů. Někteří Britové navíc protestují kvůli tomu, že jim cizinci berou práci
Kvůli ekonomické krizi v Británii ubývá práce pro cizince a ti se vracejí domů. Někteří Britové navíc protestují kvůli tomu, že jim cizinci berou práci | Foto: Reuters

Londýn/Varšava - Míra rozvodovosti v Polsku, tradiční katolické zemi, stoupla v posledních sedmi letech takřka na dvojnásobek. V roce 2007 statistici zaznamenali ve zhruba čtyřicetimilionovém Polsku 80 tisíc rozvodů (v desetimilionovém Česku se ročně rozvede asi 35 tisíc manželství). Řada odborníků očekává, že trend se v nejbližší době nezastaví.

Jak nyní naznačil ve svém článku britský deník Daily Telegraph, k nárůstu rozvodovosti podle některých polských odborníků přispívá, že statisíce Poláku v několika minulých letech odjely za prací na Západ, zejména do Velké Británie. Dlouhý pobyt jednoho z manželů v zahraničí může zapříčinit rozpad partnerského vztahu.

Po vstupu do EU se za prací do bohatších zemí Evropy vydalo i několik tisíc Čechů, jejich počet je však výrazně nižší než například právě Poláků. Za celý loňský rok se v Británii kvůli zaměstnání zaregistrovalo 6440 Čechů.

Deník Daily Telegraph upozorňuje, že nyní se kvůli recesi řada Poláků vrací z Británie domů a jejich manželství možná čekají v době ekonomické krize další těžkosti.

"Lidé, vracející se domů, si musejí uvědomit, že jejich životní standardy půjdou dolů," říká psycholožka pracující v polské komunitě v Británii Agnieszka Danielaková. "Když se někdo vrací s přehnanými očekáváními, může být zklamán, což vede ke stresu a frustraci. A to může způsobit problémy v manželství," tvrdí.

Nejdřív dejte práci Britům - protesty proti migrantům mířícím za prací ve Velké Británii. V zemi pracují statisíce cizinců, zejména Poláků.
Nejdřív dejte práci Britům - protesty proti migrantům mířícím za prací ve Velké Británii. V zemi pracují statisíce cizinců, zejména Poláků. | Foto: Reuters
Čtěte druhou část článku: Británie: Počet pracovních migrantů z nové EU klesá
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy