Rozvodněná Morava pustoší Rakousko

Tomáš Fránek
4. 4. 2006 13:00
Bratislava/Vídeň - Rozvodněná řeka Morava zle útočí i na Slovensku a v Rakousku. Uvnitř: Povodně MINUTU PO MINUTĚ, MAPA ON-LINE.
Hasič pomáhá s evakuací rakouského Dürnkrutu.
Hasič pomáhá s evakuací rakouského Dürnkrutu. | Foto: BBC

Řeka Morava, která na Slovensko a do Rakouska přivádí stále více vody, způsobila protržení hráze a zaplavení území kolem rakouského města Dürenkrut. Dnes se voda z Moravy dostala i přes další hráze. V okrese Gänsendorf musely být evakuovány také vesnice Grub, Drösing, Stillfried a Mannersdorf.

Hráz na řece Moravě je narušena v délce asi 80 metrů a rakouští záchranáři stále pracují na tom, jak ji znovu utěsnit. Záchranáři nasadili armádní helikoptéry Black Hawk, které ze vzduchu shazují velké kameny, kusy betonu a pytle s pískem, aby zpevnily podmáčené hráze.

V Hohenau je hráz už zesílena v délce zhruba 30 až 40 metrů pěti tisíci pytli s pískem, v Drösingu byla vyztužena podmáčená hráz na 400 metrů dlouhém úseku.Už více jak pět set lidí z více než 250 domů muselo opustit své domovy.

Foto: Michal Orlita

Na mezinárodní železniční trati z Vídně na Prahu a Varšavu, která tudy prochází, je stále zastaven provoz.

Protrežnou hráz se zatím nepodařilo utěsnit. "Situace je velmi dramatická," prohlásil člen dolnorakouské zemské vlády Josef Planck podle agentury APA. Lidé v okolí řeky si stěžují na to, že po povidních před devíti roky se na hrázích řeky Moravy nic nezměnilo a nebyly zpevněny.

Příměstské vlaky na trase Břeclav-Hohenau-Vídeň-Vídeňské Nové Město nahradily v části zatopeného úseku autobusy. Podle starosty slovenské Zahorské Vsi Borise Šimkoviče je situace na rakouské straně kritická. "Rakušané pod tlakem ochranářských sdružení nezvyšovali a nezpevňovali hráze," uvedl na serveru Pravda.sk Šimkovič.

  

Příliv vody z Moravy

Záchranáři se nyní snaží zabránit zaplavení silnice B49. To je trasa podél slovenské hranice - spojující Hainburg na Dunaji s českou Břeclaví.

Voda na rakouském úseku řeky Moravy v noci mírně stoupala a dosáhla pěti metrů. Koryto totiž zásobují rozvodněné české řeky - vedle samotné Moravy také Dyje. Do té teče rekordní množství vody z nádrží Nové Mlýny na Břeclavsku.

Foto: Michal Orlita

Na Slovensko podle vodohospodářů řekou Moravou odtéká 1300 až 1400 metrů krychlových vody za sekundu.

Morava u Moravského Svatého Jána je tak kvůli přílivu vody z moravské strany na rekordně vysoké hladině. "Rezerva hrází je asi třicet centimetrů," uvedl Igor Janšák z krizového štábu v Senici. Voda zatím obydlená místa neohrožuje.

Jak proti povodním

Vysoká hladina vody v řece se nyní drží na Moravě u obce Kopčany, kde řeka tvoří hranici mezi Slovenskem a Českem. V Kopčanech - podobně jako na moravské straně hranice - Morava před devíti roky způsobila vážné problémy.

Nyní obec chrání navýšené hráze, vystavěné vojáky a hasiči z pytlů s pískem. "Čekáme, co bude. Voda se zatím drží v korytě. Uvidíme, jak to bude dál," uvedla Jana Chlebovičová z Kopčan.

Bratislava a rozvodněný Dunaj.
Bratislava a rozvodněný Dunaj. | Foto: Roman Staněk, Aktuálně.cz

Voda v Moravě u Kopčan má téměř pět metrů, pro odvolání stavu nebezpečí musí klesnout o více než osmdesát centimetrů.

Morava už v minulých dnech vyhnala z domovů také další slovenské obce - třeba Brodské, kde muselo být evakuováno na tři sta padesát lidí. Poté, co se hladina Moravy stabilizovala, se mohli vrátit domů.

A stejně jako na moravské straně hranice se nyní na Slovensku vedou diskuse o tom, zda jsou obce a města u řeky Moravy dostatečně chráněny před velkou vodou. Starostové slovenských obcí upozorňují na to, že ne všude jsou hráze na povodně připravené.

Společný postup?

Podle slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče se musí začít pracovat na novém plánu protipovodňových hrází na řece Moravě. "Jenom tak můžeme v budoucnosti zabránit škodám," uvedl Gašparovič.

Na potřebu společného postupu se slovenskou stranou při protipovodňové ochraně na dolním toku řeky Moravy upozornil také jihomoravský hejtman Stanislav Juránek.

Podle něj potřebuje tento úsek investice v řádech stovek milionů korun. "Bez společného postupu  se slovenskou stranou by opatření proti povodním neměla potřebný efekt," uvedl Juránek v České televizi. 

 

Právě se děje

Další zprávy