Pomoc organizují i nevládní organizace

redakce DOM, Martina Vacířová
2. 4. 2006 20:40
CHARITA - Sbírky na pomoc lidem zasaženým povodní organizuje Adra, Člověk v tísni, Česká katolická charita, Český červený kříž i Diakonie Českobratrské církve evangelické.

Humanitární organizace Člověk v tísni již dostala 23 000 dárcovských SMS. Jelikož každou textovou zprávou lidé přispějí třiceti korunami, na konto obětem povodní již touto formou dorazilo 690 000 korun.

Podle Vítězslava Vursta ze sdružení Adra má toto sdružení své koordinátory ve všech nejpostiženějších oblastech, tedy na Znojemsku, Břeclavsku, v Ledči, v Sázavě, ve Veselí a Soběslavi.

Adra v případě nouze poskytne psychosociální pomoc těm, kteří jsou evakuováni, jinak především starým lidem a potřebným. Po opadnutí vody pomůže při odklízení následků, její koordinátoři proto shánějí dobrovolníky.

"Nabízíme také technickou pomoc. Do Znojma už odvážíme vysoušeče. Dáváme ale také poradenskou pomoc, protože máme zkušenosti, že 70 procent vysoušečů je používáno špatně. Někdo od nás tedy kontroluje jejich správné používání," řekl deníku Aktuálně.cz Vurst.

Adra podle něj disponuje také hygienickými prostředky a spolupracuje s firmou, která "radí v případě plísní". Pro finanční pomoc zřídila konto 211211211/0300, variabilní symbol je 444.

Katolická charita poradí se sanací

Obdobný plán jak pomoci při povodních má i sdružení Česká katolická charita. Je rovněž vybaveno vysoušeči a topidly a může poskytnout odborné poradenství při odstraňování následných škod, například jak dezinfikovat a vysoušet zaplavené objekty nebo provádět sanační omítky.

Na podobné situace je Charita připravena i díky realizaci mezinárodního projektu Krizové dobrovolnické týmy, který je finančně podpořen Evropskou komisí. Charita vyhlásila finanční sbírku na konto 369-369369369/0800, variabilní symbol: 906.

Po povodních v létě 2002 poskytla Charita pomoc vyčíslenou na půl miliardy korun většinou díky darům, zejména od partnerů ze zahraničí.

Diakonie organizuje dobrovolníky

Diakonie Českobratrské církve evangelické má ze záplav v roce 2002 prověřený systém krizové pomoci, který byl před čtyřmi dny uveden do pohotovosti a koordinátoři v terénu mapují situaci v postižených oblastech.

Před několika hodinami rozhodla Diakonie ČCE o svém dalším postupu. "Rozjíždíme náborové středisko pro dobrovolníky, kteří by pomohli s likvidací následků, " řekl Aktuálně.cz ředitel Diakonie ČCE Pavel Vychopeň.

Dobrovolníci se mohou hlásit na telefonech 242487831, 242487829, 242487816, 242487821, 728253866, e-mailem [email protected] nebo na pražské vinohradské centrále v Belgické 22. Finančně je možné přispět na účet 5555555379/0800.

"Dobrovolníkům potom sdělíme další potřebné informace, jako co si mají vzít s sebou a podobně," upřesňuje Vychopeň. Týmy budou pomáhat v nejvíce zasažených oblastech, tedy v jižních Čechách především kolem Veselí nad Lužnicí, v Soběslavi a v Jevišovce, také na Litoměřicku, Olomoucku a ve východních Čechách.

Člověk v tísni pomůže evakuovaným

Podobně postupuje i humanitární společnost Člověk v Tísni. "Jsme připraveni okamžitě začít poskytovat pomoc," uvedl Tomáš Vyhnálek z krizového povodňového týmu této společnosti. "Teď ještě není moc co dělat, to bychom museli v těch oblastech jezdit na kánoích, takže situaci monitorujeme a kontaktujeme krizové štáby," doplnil pro Aktuálně.cz Vyhnálek.

Zpočátku bude obnova a likvidace škod financována z Fondu rychlé pomoci, budovaného z příspěvků členů Klubu přátel Společnosti Člověk v tísni. V první fázi by šlo především o humanitární pomoc evakuovaným rodinám, později by se pomoc zaměřila na rekonstrukci jejich domovů.

Člověk v tísni již vyhlásil finanční sbírku SOS Povodně 2006. Přispět lze na číslo účtu 555111222/0300 nebo zasláním dárcovské SMS zprávy ve tvaru DMS POVODNE2006 na číslo 87777.

Červený kříž připravil sbírku

V souvislosti s vývojem povodňové situace přijal opatření i Český červený kříž. Aktivizoval Ústřední krizový štáb ČČK, který je od té doby v permanentní pohotovosti, a také krizové štáby všech oblastních spolků ČČK. Štáby monitorují situaci a spolupracují s orgány místní samosprávy.

Na projekty následné pomoci již také Červený kříž vyhlásil veřejnou finanční sbírku  na čísle účtu 20150217/0100.

Olomoucká charita nabízí své prostory

Charita Olomouc nabídla ubytování pro 15 osob, tzn. 4 samostatné pokoje, postele včetně povlečení a sociální zařízení; další nabízenou službou je doprava vozíčkářů vozidlem Charity, do něhož se naráz vejdou 3 vozíčkáři s doprovodem. V ubytovně Betánie bylo ubytováno několik seniorů, pro některé si posléze přijela rodina; zatím je ubytován 1 klient, jenž má astma a nezvládl by ubytování ve společném evakuačním středisku. Ubytovna je připravena pro další potřebné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy